Ճապոնիան դիտարկում է Օլիմպիադայի մասնակիցների համար մուտքի ռեժիմի պարզեցման հնարավորությունը
Ճապոնիայի իշխանությունները դիտարկում են Տոկիոյի առաջիկա Օլիմպիական խաղերի մասնակիցների համար մուտքի ռեժիմի պարզեցման հնարավորությունը, հայտարարել է Օլիմպիադայի և Պարալիմպիադայի գործերով նախարար Սեյկո Հասիմոտոն:
Ըստ «Kyodo» գործակալության՝ իշխանությունները հաշվի են առնում այն հնարավորությունը, որ համավարակը լրիվ չափով չի ավարտվի մինչև եկող ամառ Խաղերի սկիզբը, այդ իսկ պատճառով որոշ երկրների հետ Ճապոնիայի համար ամբողջովին դադարեցված կլինի հաղորդակցությունը:
Սակայն այդպիսի անբարենպաստ սցենարի դեպքում երկրի ղեկավարությունը նախատեսում է իրականացնել օտարերկրացի մարզիկների մուտքը, նույնիսկ եթե համաճարակաբանական իրավիճակը չհամապատասխանի ճապոնական կողմի չափանիշներին:
Տոկիոյում Օլիմպիադան պետք է տեղի ունենար 2020 թվականի հուլիսի 24-ից մինչև օգոստոսի 9-ը: Սակայն կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով մրցումները մեկ տարով հետաձգվել են և կկայանան 2021 թվականի հուլիսի 23-ից մինչև օգոստոսի 8-ը:

Япония рассматривает возможность упрощения въездного режима для участников Олимпиады
Власти Японии рассматривают возможность упрощения въездного режима для участников предстоящих Олимпийских Игр в Токио. Об этом во вторник заявила журналистам министр по делам Олимпиады и Паралимпиады Сэйко Хасимото.
По данным агентства Kyodo, власти учитывают вероятность того, что пандемия в полной мере не завершится к началу Игр будущим летом, поэтому с некоторым странами у Японии все еще будет приостановлено сообщение. Но при таком неблагоприятном сценарии руководство страны планирует осуществлять допуск иностранных спортсменов, даже если эпидемиологическая обстановка не будет соответствовать критериям японской стороны.
Олимпиада в Токио должна была пройти с 24 июля по 9 августа 2020 года. Однако из-за пандемии коронавирусной инфекции соревнования были перенесены на год и состоятся с 23 июля по 8 августа 2021 года.
Стороны пришли к пониманию, что в остававшееся до старта Олимпиады время мировой спорт не успеет отойти от потрясений, связанных с распространением коронавируса. При этом само название "Токио-2020" будет сохранено.