Քաղցկեղով հիվանդ, ամբողջ կյանքը հայկական զինուժում ծառայած, փոխգնդապետ աներոջս տուն է այցելել ոստիկանությունը. Ֆարմանյան (Տեսանյութ)
14/07/2020 13:41
ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանաը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Առավոտ կանուխ ծանր քաղցկեղով հիվանդ, ամբողջ կյանքը հայկական զինուժում ծառայած, պաշտոնաթող փոխգնդապետ աներոջս տուն է այցելել Ոստիկանության Նոր Նորքի քրեական ոստիկանության մայոր Վահրամ ....ը (ազգանունը չեմ հիշում, որևէ դիտավորություն չկա): Աներոջս հրավիրում են ոստիկանություն:
Զանգում են ինձ: Խնդրում եմ հեռախոսը փոխանցել իրենց այցելած քրեական հետախուզության աշխատակցին: Հեռախոսով խնդրում եմ բացատրել, թե ինչ հիմքով ու ինչ հիմնավորմամբ են քաղցկեղով հիվանդ, 2007-ից պաշտոնաթող փոխգնդապետին հրավիրում ոստիկանություն: Ոչ մի բացատրություն: Անհասկանալի բառերի կույտ:
Տաքսիով շտապ հասնում եմ իրենց տուն` Նորքի 8-րդ զանգված: Նախապես էլ զգուշացնում եմ` մի քանի րոպե սպասեք մինչև հասնեմ, տեսնեմ ինչով կարող ենք օգտակար լինել` քրեական հանցավորության դեմ պայքարում: Մինչ կհասնեմ, աներս զանգում ասում է, որ ոստիկանության մայորը գնաց: Գնաց առանց բացատրություն տալու: Հարցնում եմ` բա ի՞նչ եղավ ոստիկանություն գնալու հրավերը, ի՞նչպես էին հիմնավորում: Ոչ մի ձև:
Հասնում եմ էն շենք, որտեղ աներս է ապրում: Իրենց ու հարևան շենքի միջանցիկ ճանապարհին տեսնում եմ մայորի մեքենան` 36AR475 պետհամարանիշով (տեսանյութը` մեկնաբանությունում): Կանգնում եմ մեքենայի դեմը, չեմ թողնում գնա: Ասում եմ` իջիր, խոսենք, հասկանանք` ինչու՞ եք եկել ու ինչու՞ եք առանց որևէ բացատրության կամ գրավոր փաստաթղթի քաղաքացուն հրավիրում ոստիկանություն: Ստիպված իջնում է մեքենայից: Բարձրանում ենք տուն: Զոքանջս դիմակ է տալիս մայորին` պահպանելու պարետի սահմանած նորմերը: Պարկեշտ, ստացած հանձնարարությունից իրեն կորցրած, ինձ տարեկից հայ մարդ:
Ոստիկանության մայորը ամեն կերպ փորձում է բացատրել հնարավոր գրեթե ամեն ինչ, որ ինքն ինձ ճանաչում է, հարգում է, որ ինքը աներոջս ու էդ պահին տանն եղած որևէ մեկին չի նեղացրել (կարծես, կարող էին, բայց չեն արել) և այլ և այլն: Ամեն ինչ բացատրում է, բացի մի բանից, թե ինչու՞ և ի՞նչ հիմքերով է եկել աներոջս բնակարան և ի՞նչ հիմքերով է նրան հրավիրում ոստիկանություն: Ոչ մի բացատրություն: Շփոթված մարդու իրարամերժ մտքեր: Վերջում, այդուհանդերձ, մի բառ պոկում եմ` ասում է` ղեկավարությունն է հանձնարարել:
Մնացածն արդեն տեսանյութում:
Հիմա ամենակարևորը. Նիկո՛լ, չափերդ լրիվ անցել ես: Մեր բարբառով ասած` շողուլից ընկել ես: Քո ընտրությունն էր:

Полиция наведалась домой к моему тестю, больному раком подполковнику, прослужившему всю жизнь в армянских вооруженных силах – Самвел Фарманян
14/07/2020 14:57
Бывший депутат парламента Армении Самвел Фарманян сообщил на своей странице в Facebook, что рано утром домой к его тяжело больному раком тестю, всю жизнь прослужившему в Вооруженных силах Армении полковнику наведалась полиция.
«Рано утром домой к моему тяжело больному раком тестю, всю жизнь прослужившему в Вооруженных силах Армении полковнику пришел майор уголовной полиции Нор Норка Ваграм… (фамилию не помню). Тестя вызвали в полицию.
Звонят мне, прошу передать телефон сотруднику уголовной полиции. По телефону прошу объяснить, на каком основании и с каким обоснованием приглашается в полицию больной раком, находящийся с 2007 года в отставке подполковник? Никакого объяснения. Какой-то непонятный набор слов.
На такси срочно еду к ним домой – в 8-ой массив Норка. Заранее предупреждаю, чтобы подождал несколько минут пока я доеду, посмотрю, чем могу быть полезен в борьбе с уголовной преступностью. Но он ушел, не дав объяснения. Спрашиваю, а где повестка о вызове в полицию, как вызывали? Никак.
Доезжаю до здания, где живет мой тесть. В проезде между зданиями вижу автомобиль майора с госномерами 36AR475 (комментарий в видеоматериале). Встаю перед машиной и не позволяю, чтобы уехала. Говорю, спустись, поговорим, поймем, почему пришли и  почему вызываете гражданина в полицию без объяснения или письменного документа. Вынужденно выходит из машины. Поднимаемся домой. Теща дает маску майору, для соблюдения установленных комендантом норм. Скромный, потерявший себя от полученного поручения армянин моего возраста.
Майор полиции всячески пытается объяснить мне почти все возможное, что он меня знает, уважает, что не обижал моего тестя и кого-то, кто находился в этот момент дома (как будто могли, но не сделали) и т.д. Объясняет все, кроме одного, почему и на каком основании явился в квартиру тестя и на каком основании вызывает его в полицию. Никакого объяснения. Противоречивые мысли запутавшегося человека. В конце, тем не менее, сказал, что начальство поручило.
Об остальном в видеоматериале.
Сейчас самое важное, Никол, ты перешел все границы. Одним словом, у тебя съехала крыша. Это твой выбор.