ԱԳՆ. Ադրբեջանի ղեկավարությունը ձեռնարկում է արկածախնդիր և ոչ կշռադատված քայլեր, որոնց համար պատասխան է տալու նաև սեփական ժողովրդի առջև
16/07/2020 11:51
Հուլիսի 16-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը գրոհային խմբերի միջոցով վերսկսել են գործողություններ ՀՀ պետական սահմանի ուղղությամբ՝ Տավուշի մարզի Մովսես և Այգեպար գյուղերի հատվածում, որն ուղեկցվել է ականանետների և հրանոթների կիրառմամբ, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ-ն:
ՀՀ ԶՈւ կողմից համարժեք պատասխանից հետո ադրբեջանական ուժերը կորուստներով հետ են մղվել: Հաջողություն չարձանագրելով մարտի դաշտում՝ ադրբեջանական ստորաբաժանումներն անցել են Այգեպար և Մովսես գյուղերի հրետակոծման՝ հանցավոր կերպով թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և բնակչությունը։
Հատկանշական է, որ այս ագրեսիվ գործողությունը տեղի է ունեցել մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ առավել վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածության ուխտադրուժ խախտմամբ և սահմաններին հարաբերական անդորրի հաստատումն արձանագրող ԵԱՀԿ Միսկի խմբի համանախագահների հուլիսի 15-ի հայտարարությունից հետո:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր իսկ անհեռատես քաղաքականության արդյունքում հայտնվել է փակուղային իրավիճակում և այժմ ձեռնարկում է արկածախնդիր և ոչ կշռադատված քայլեր, որոնց համար պատասխան է տալու նաև սեփական ժողովրդի առջև։
ԱԳ նախարարը մշտական կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հետ: Ստեղծված իրավիճակում հրամայական են հրադադարի անվերապահ և լիակատար վերականգնման, պահպանման և ամրապնդման ջանքերը:

On July 16, early in the morning, the combat groups of the armed forces of Azerbaijan resumed military operations on the state border of the Republic of Armenia in the vicinity of Aygepar and Movses villages with the use of mortars and heavy artillery. Having received a proportionate response from the Armed Forces of Armenia, the forces of Azerbaijan were repelled with losses. With no gain in the battlefield, the Azerbaijani military units began shelling the villages of Movses and Aygepar deliberately targeting the civilian infrastructures and the population, Armenia's MFA said in a released statement.
"It should be stressed that this aggression came as a treacherous violation of an arrangement on cessation of hostilities reached earlier and following the July 15 statement by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the establishment of relative calm on the border.
As a result of its short-sighted policy, the military-political leadership of Azerbaijan is at an impasse and now is resorting to perilous, ill-conceived steps for which it will bear responsibility also before its own people.
The Foreign Minister is in constant contact with the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. In the present situation the efforts aimed at unconditional, complete restoration, preservation and strengthening of the ceasefire are imperative," the statement read.