Ադրբեջանը փորձելու է իր ամոթալի պարտության համար վրեժ լուծել, այդ թվում՝ հավանաբար Արցախի և Նախիջևանի ուղղությամբ. Անժելա Էլիբեգովա
Aysor.am-ի զրուցակիցն ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան է:
- Տիկին Էլիբեգովա, որո՞նք են, ըստ Ձեզ, Ադրբեջանի ղեկավարության հետևությունները՝ հաշվի առնելով հայ-ադրբեջանական սահմանին կրած ակնհայտ ձախողումները և միջազգայի հանրության կոչերը:
- Առաջին հետևությունը միջազգային հանրության պրոցեսին չխառնվելն է։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հասկացավ, որ կորոնավիրուսի վրա սևեռված միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղում է իր սադրանքներից, առաջնագծից և չի արժանանում համապատասխան կոշտ գնահատականի։
Երկրորդը՝ դա մեր բանակի մարտունակության՝ անփոփոխ բարձր մակարդակում լինելն է։ Երրորդը՝ ադրբեջանական սադրանքների անհամաչափ մեծ կորուստները՝ և՛ հատուկջոկատայինների, և՛ կորցրած թանկարժեք տեխնիկայի մասով:
- Որքա՞ն հավանական եք համարում հարաբերական անդորրից հետո Ադրբեջանի կողմից բուն պատերազմական գործողությունների նախաձեռնումը՝ այդ թվում ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին:
- Այս պահին լայնամասշտաբ պատերազմի հավանականությունը մեծ չէ, սակայն միանշանակ սադրանքները շարունակվելու են, և Ադրբեջանը փորձելու է իր ամոթալի պարտության համար վրեժ լուծել, այդ թվում՝ հավանաբար Արցախի և Նախիջևանի ուղղությամբ։ Պետք է պատրաատ լինել դրան։
- Այս պահին, առհասարակ, դժվար է դատել բանակցային գործընթացի մասին, քանի որ Ադրբեջանում արտգործնախարար փոխվեց և այդ պաշտոնին նշանակվեց մի անձ, որն, առհասարակ, դիվանագետ չէ և բացարձակ փորձ չունի բանակցային գործընթացում։ Այսինքն՝ մոտակա ամիսներին այդ պրոցեսում սպասել առաջընթացի չարժե:

Azerbaijan will try to revenge for shameful defeat: expert on possibility of wide-scale war
Aysor.am spoke with the expert of Azerbaijani affairs Anzhela Elibegova about the recent developments on Armenian-Azerbaijani border.
Asked about the conclusions the Azerbaijani leadership made if taking into consideration the obvious failures on the Armenian-Azerbaijani border and the calls of the international community, the expert said the first conclusion was that the international community is not interfering into the process.
“Azerbaijani president Ilham Aliyev understood that he diverts the attention of the international community focused on coronavirus from his provocations, frontline and is not getting corresponding worthy tough assessment,” she said.
She said the second is the unchanged efficiency of the Armenian army and the third - the disproportionately large losses both among the special squad and the expensive military equipment.
She said the second is the unchanged efficiency of the Armenian army and the third - its disproportionately large losses both among the special squad and the expensive military equipment.
“Azerbaijan will try to revenge for its shameful defeat, including in the direction of Artsakh and Nakhichevan. It is necessary to be ready for it,” she said.
Asked about the possibility of resuming peace talks on the background of increased tension on the border, the expert said, “In general it is difficult to judge about the negotiations at this moment following the replacement of the foreign minister in Azerbaijan and appointment of a person in this post who is not a diplomat and has no experience in the peace process at all. So, no progress should be expected in the negotiations in the upcoming months.”