Թուրքիայից բխող անվտանգային սպառնալիքներն աշխարհին ավելի տեսանելի դարձնելու ուղղությամբ աշխատանքը պետք է կրի մշտական բնույթ, ոչ թե՝ իրադարձային. Փորձագետ
20/07/2020 17:17
Վերջին օրերին Թուրքիայի կողմից Հայաստանին ուղղված սպառնալիքները նորություն չեն, ուղղակի հռետորաբանությունն է դարձել ավելի ռադիկալ և ագրեսիվ, Aysor.am-ի հետ զրույցում նշել է «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Հասմիկ Վարդանյանը:
«Հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության կապակցությամբ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին հայտնած անվերապահ աջակցությունն, այդ թվում՝ նաև ռազմական գործողությունների ծավալման հարցում, ըստ Էության, իր մեջ որևէ անակնկալ չի պարունակում Հայաստանի համար: Անկարան անվերապահ աջակցություն էր ցուցաբերում Բաքվին նաև 2016 թվականին՝ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմում: Ղարաբաղյան հիմնախնդիր լուծման ցանկացած տարբերակում Ադրբեջանին անվերապահ աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամության մասին Թուրքիայում հայտարարվում է պարբերաբար», - նշել է նա:
Անդրադառնալով լրատվամիջոցներում հայտնված տեղեկություններին, որ Թուրքիան Սիրիայում գրոհայինների է հավաքագրում Ադրբեջան ուղարկելու համար, փորձագետը միանգամայն հավանական է համարում նման սցենարը հայ-ադրբեջանական և արցախա-ադրբեջանական սահմանին լայնածավալ ռազմական գործողությունների դեպքում:
«Որևէ մեկի համար արդեն գաղտնիք չէ, որ Սիրիայում կռվող վարձկանների մի ստվար մասը Թուրքիայի ազդեցության տակ է, և Սիրիայում վերջին շրջանում «անգործության» մատնված վարձկաններին Թուրքիան տեղափոխում է այլ երկրներ, մասնավորապես Լիբիա, տեղում իր առջև դրված աշխարհաքաղաքական խնդիրներ լուծելու համար: Թուրքիայի կողմից վարվող նեո-օսմանիզմի քաղաքականության և Ադրբեջանին տրված աջակցության խոստումների ֆոնին, իհարկե, Սիրիայից վարձկանների Ադրբեջանում հայտնվելու հավանականությունը բավականին բարձր է», - նշել է Վարդանյանը՝ հիշեցնելով, որ դեռ 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ կային խոսակցություններ ադրբեջանական կողմից «Իսլամական պետության» վարձկանների առկայության մասին:
Փորձագետն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար Թուրքիայից եկող մարտահրավերներն ուղղակի տեսական չեն, դրանք ցանկացած պահի կարող են դառնալ իրականություն:
«Ուստի, Հայաստանի և մեր տարածաշրջանի համար Թուրքիայից բխող անվտանգային սպառնալիքները միջազգային հանրության համար ավելի տեսանելի և ընկալելի դարձնելու ուղղությամբ հայկական դիվանագիտության աշխատանքը պետք է կրի մշտական և հետևողական բնույթ, ոչ թե՝ իրադարձային: Չպետք է սահմանափակվել միայն վերջին օրերի հայտարարությունների և գործողությունների վրա միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրելով», - նշել է Վարդանյանը:
Նրա կարծիքով՝ վերջին շրջանում մեզ վերաբերող հարցերում և ընդհանրապես տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակառուցողական կեցվածքին Հայաստանի արձագանքը կարող էր և պետք է ավելի կոշտ լիներ:
«Հայաստանը պետք է ակտիվորեն ներգրավվի Թուրքիայի ապակայունացող գործողությունների դեմ պայքարող երկրների արշավում: Մեր կողմից որոշակի ակտիվություն այս հարցում ցուցաբերվել է Հունաստանի և Կիպրոսի հակաթուրքական նախաձեռնություններում, սակայն այս հարցում ակտիվ համագործակցության կարիք կա նաև տարածաշրջանային այլ երկրների, այդ թվում՝ Եգիպտոսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ», - նշել է նա:
«Հայաստանի ակտիվ ներգրավումը տարածաշրջանային երկրների հակաթուրքական պայքարում ոչ միայն աշխարհի համար ավելի տեսանելի կդարձնի հարևան երկրների և տարածաշրջանների համար այդ երկրից բխող անվտանգային մարտահրավերները, այլև կնպաստի հակաթուրքական ճակատում ներգրավված տարբեր երկրների հետ համագործակցության խորացմանը և Հայաստանի տարածաշրջանային դերի մեծացմանը», - եզրափակել է փորձագետը:

Armenia must actively be engaged in anti-Turkish fight to make the security threats coming from that country more visible: expert
Turkey’s threats to Armenia are not something new, but the rhetoric has become more radical and aggressive, expert from Hayatsk think-tank Hasmik Vardanyan told Aysor.am.
“The unconditioned assistance voiced by Turkey to Azerbaijan after the tension on the Armenian-Azerbaijani border, including in military operations, contains nothing new for Armenia. Ankara assisted Baku in 2016 too when it unleashed war against Artsakh,” she said, stressing that Turkey periodically states about readiness to assist Azerbaijan in any way of settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Referring to the information that Turkey collects rebels in Syria to send to Azerbaijan, the expert said it is quite possible scenario in case of wide-scale military actions on Armenian-Azerbaijani and Artsakh-Azerbaijani borders.
“It is not a secret for anyone that a part of mercenaries fighting in Syrian are under Turkey’s control and after staying without “work” in Syria during the recent period, Turkey is transporting them to other countries, in particular to Libya, to solve its geo-political issues on site. On the background of the neo-ottoman policy carried out by Turkey and the promises given to Azerbaijan, the possibility of appearance of mercenaries from Syria in Azerbaijan is rather high,” Vardanyan said.
She noted that the threats voiced from Turkey are not just theoretical and may become a reality at any moment. The expert stressed that the Armenian diplomacy must consistently work to make it clear for the international community that the security threats Armenia faces from Turkey are real.
“Armenia must be actively engaged in the campaign of the countries fighting against Turkey’s destabilizing actions. We have demonstrated such activeness in Greek and Cypriot anti-Turkish initiatives, but we need to cooperate with Egypt, United Arab Emirates,” she noted.
“Armenia’s active engagement in anti-Turkish fight of the regional countries will not only make the security challenges coming from Turkey more visible to the world but will promote the boosting of the cooperation of countries engaged in anti-Turkish fight and increasing Armenia’s role in the region,” the expert concluded.