Սա բարդ բանաձև է, տեսնենք՝ ինչ զարգացումներ կլինեն Սենատում. Մակունց
ԱՄՆ կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի իրավական հանձնաժողովի բանաձևը, որն անդրադառնում է Ուկրաինայում, Վրաստանում, Մոլդովայում և Ադրբեջանում ներքին տեղահանվածների կարգավիճակին, որոշ շրջանակների կողմից ընկալվել է որպես հակառուսական բանաձև, սակայն նաև ՀՀ շահերից չբխող շեշտադրումներ է պարունակում, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
«Սա բարդ բանաձև է, որի ուղղությամբ թե Հայ Դատի գրասենյակը, թե Հայկական կոնգրեսն ու ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը մեծ աշխատանք են կատարում: Տեսնենք՝ ինչ զարգացումներ կլինեն Սենատում», - ասաց բանախոսը:
Լիլիթ Մակունցը միաժամանակ համոզմունք հայտնեց, որ չնայած տարատեսակ հայտարարություններին՝ Թուրքիան գործնականում չի ներգրավվի որպես Արցախյան հակամարտության կողմ, քանի որ մի շարք հակամարտություններում արդեն իսկ ներգրավվածություն ունի, և բացի այդ՝ նրա այդ քայլը կընկալվի Ցեղասպանության շարունակաման փորձի համատեքստում:

Это сложная резолюция, посмотрим, какие развития будут в Сенате – Лилит Макунц
Резолюция правовой комиссии Палаты представителей Конгресса США, которая касается положения внутренне перемещенных лиц в Украине, в Грузии, Молдове и Азербайджане, была воспринята некоторыми кругами как антироссийская, однако содержит также акценты, не вытекающие из интересов Армении, заявила сегодня на пресс-конференции руководитель правящей фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Это сложная резолюция, в связи с которой большую работу проводят и офис Ай дата, и Армянский конгресс, и посольство Армении в США. Посмотрим, какие развития будут в Сенате», - сказала она.
Лилит Макунц при этом выразила уверенность, что, несмотря на различные заявления, Турция, тем не менее, воздержится от вовлеченности в качестве стороны карабахского конфликта, поскольку уже вовлечена в ряд конфликтов, и кроме того, такой шаг будет рассмотрен в контексте попытки продолжения Геноцида армян.