Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կայունացման գործում Ռուսաստանի դերը բացառիկ կառուցողական է. Փաշինյան (Տեսանյութ)
28/07/2020 14:56
Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են խախտել հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանին, սակայն ընդհանուր իրավիճակը կայուն է, ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ РБК հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում իրավիճակը կարելի է գնահատել համեմատաբար կայուն: Իհարկե, ցավոք, Ադրբեջանի Զինված ուժերը շարունակում են խախտել հրադադարը, բայց կրակի մակարդակն այսօր այնպիսին է, ինչ վերջին 10 տարիներին: Նկատի ունեմ՝ վերջին 2-3 օրերը», - ասել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Մոսկվան առանցքային դեր է խաղացել հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կայունացման գործում:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շատ կարևոր կայունացնող դեր են խաղացել: Այստեղ հատկապես ընդգծվում է Ռուսաստանի դերը, և ես կարծում եմ, որ Կրեմլի կողմից ձեռնարկված գործողությունները, արտաքին գործերի նախարարության և Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներգրավվածությունը կարևոր դեր են խաղացել նրանում, որ այսօր մենք ունենանք համեմատաբար կայուն իրավիճակ: Ռուսաստանի Դաշնության դերը, իհարկե, բացառիկ կառուցողական է», - նշել է նա:
Ըստ Փաշինյանը՝ «Հայաստանի շատ քաղաքացիներ հետաքրքրվում են՝ ինչու է Թուրքիան միանշանակ պաշտպանում Ադրբեջանի դիրքերը, իսկ Ռուսաստանը, որը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է, միանշանակ չի պաշտպանում Հայաստանին»:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն է, որը զբաղվում է Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ։ Ռուսաստանը կարևոր և առանցքային միջնորդ է, նրա գործողությունները պետք է լինեն այդ շրջանակում», - ավելացրել է Փաշինյանը:

Пашинян: Ситуация на армяно-азербайджанской границе относительно стабилизировалась (Видео)
Вооруженные силы Азербайджана продолжают нарушать режим прекращения огня на армяно-азербайджанской границе, но в целом ситуация стабильная. Об этом сообщил во вторник премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу РБК.
«На армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения Азербайджана и Нагорного Карабаха можно ситуацию оценивать как относительно стабильную. Конечно, к сожалению, ВС Азербайджана продолжают нарушать режим прекращения огня, но уровень стрельбы на сегодня - это практически норма для последних 10 лет. Я имею в виду последние 2-3 дня», - отметил он.
По словам Пашиняна, Москва сыграла ключевую роль в стабилизации ситуации на армяно-азербайджанской границе.
«Сопредседатели минской группы ОБСЕ сыграли очень важную стабилизирующую роль. Тут особенно подчеркивается роль России, и я думаю, что те действия, которые предпринял Кремль, вовлеченность МИД и Генштаба ВС России сыграли ключевую роль для того, чтобы сейчас у нас была относительно стабильная ситуация. Роль РФ, конечно, исключительно конструктивная», - отметил он.
По словам Пашиняна, «многие граждане Армении задаются вопросом, почему Турция однозначно поддерживает позицию Азербайджана, а РФ, которая является стратегическим партнером Армении, не так однозначно поддерживает Армению».
«Нужно понять, что РФ - сопредседатель Минской группы ОБСЕ, которая занимается решением нагорнокарабахского конфликта. Россия - важный и ключевой посредник, ее действия должны быть в этих рамках», - добавил он.