Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կայունացման գործում Ռուսաստանի դերը բացառիկ կառուցողական է. Փաշինյան (Տեսանյութ)
28/07/2020 14:56
Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են խախտել հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանին, սակայն ընդհանուր իրավիճակը կայուն է, ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ РБК հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում իրավիճակը կարելի է գնահատել համեմատաբար կայուն: Իհարկե, ցավոք, Ադրբեջանի Զինված ուժերը շարունակում են խախտել հրադադարը, բայց կրակի մակարդակն այսօր այնպիսին է, ինչ վերջին 10 տարիներին: Նկատի ունեմ՝ վերջին 2-3 օրերը», - ասել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Մոսկվան առանցքային դեր է խաղացել հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կայունացման գործում:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները շատ կարևոր կայունացնող դեր են խաղացել: Այստեղ հատկապես ընդգծվում է Ռուսաստանի դերը, և ես կարծում եմ, որ Կրեմլի կողմից ձեռնարկված գործողությունները, արտաքին գործերի նախարարության և Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներգրավվածությունը կարևոր դեր են խաղացել նրանում, որ այսօր մենք ունենանք համեմատաբար կայուն իրավիճակ: Ռուսաստանի Դաշնության դերը, իհարկե, բացառիկ կառուցողական է», - նշել է նա:
Ըստ Փաշինյանը՝ «Հայաստանի շատ քաղաքացիներ հետաքրքրվում են՝ ինչու է Թուրքիան միանշանակ պաշտպանում Ադրբեջանի դիրքերը, իսկ Ռուսաստանը, որը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է, միանշանակ չի պաշտպանում Հայաստանին»:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն է, որը զբաղվում է Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմամբ։ Ռուսաստանը կարևոր և առանցքային միջնորդ է, նրա գործողությունները պետք է լինեն այդ շրջանակում», - ավելացրել է Փաշինյանը:

Azerbaijani Armed Forces continue violating ceasefire on Armenian-Azerbaijani border, but in general the situation has stabilized, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with Russian RBK.
“The situation on the Armenian-Azerbaijani border and on the line of contact between Azerbaijan and Nagorno Karabakh may be assessed as relatively calm. Unfortunately, Azerbaijani armed forces continue violating ceasefire but as of today [the past 2-3 days] it is the norm of the past ten years,” he said, stressing that Moscow played a key role in the stabilization of the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
“OSCE Minsk Group co-chairs played a key role in the stabilization of the situation. Here I would like to stress Russia’s role in particular. I think the actions taken by Kremlin, the involvement of Russian MFA, General Headquarters played a significant role in reaching relative stability here. Russia’s role, surely, is exclusively constructive,” he said.
Pashinyan also said that many in Armenia are interested why Turkey unanimously supports Azerbaijan’s position while Armenia's strategic partner Russia is not unanimously supporting Armenia.
“It is necessary to understand that RF is OSCE Minsk Group co-chair which is dealing with the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. Russia is a key mediator and its actions must be within these limits,” he added.