Վրաստանում հերթական բողոքի ակցիան է անցկացվել Սորոսի հիմնադրամի դեմ
Նախօրեին «Վրացական երթ-ազգային շարժում» քաղաքական միավորումը հերթական բողոքի ակցիան է անցկացրել Թբիլիսիում՝ պահանջելով երկրում արգելափակել «Բաց հասարակության հիմնադրամի» (Սորոսի հիմնադրամ) գրասենյակի գործունեությունը, հայտնում է eadaily.com-ը:
Ցուցարարները հավաքվել են «Ռուսթավելի» մետրոյի կայարանի մոտ, որից հետո շարժվել են հիմնադրամի գրասենյակ:
Ակցիայի մասնակիցների հիմնական պահանջը Վրաստանում «Բաց հասարակության հիմնադրամի» գործունեության լիակատար արգելքն էր:
Նշենք, որ հուլիսի սկզբին «Վրացական երթ» ազգայնական շարժումը դարձել է քաղաքական կուսակցություն, և դրա ղեկավարները հայտարարել են, որ մտադիր են մասնակցել հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք խորհրդարանի ընտրություններին:
«Վրացական երթ» կուսակցության հիմնադրման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել հուլիսի 2-ին՝ Սագուրամոյում գրող Իլյա Չավչավաձեի տուն-թանգարանում: Կուսակցությունը որպես կարգախոս ընտրել է Չավչավաձեի արտահայտությունը «երեք առաքինությունների» վերաբերյալ՝ «լեզու, հայրենիք և հավատ»:
Այն մասին, որ «Վրացական երթը» կուսակցություն է դառնալու և մասնակցելու է ընտրություններին, հայտնի է դարձել հունիսի սկզբին:
Այդ մասին հայտարարել էր դրա առաջնորդ Սանդրո Բրեգաձեն, որը մեկ անգամ չէ ինքն իրեն անվանել Դավիթ Շինարարի և Վրաստանի առաջին նախագահ Զվիադ Գամսախուրդիայի հետևորդ:

В Грузии прошла очередная акция протеста против фонда Сороса
Накануне политическое объединение «Грузинский марш — национальное движение» провело в центре Тбилиси очередную акцию протеста с требованием запретить функционирования офиса Фонда открытое общество (фонд Сороса) в стране, сообщает eadaily.com.
По информации Первого канала ОВГ, протестующие собрались возле станции метро Руставели, после чего направились к офису фонда.
В ходе шествия участники акции заявляли, что их основным требованием является полный запрет деятельности Фонда открытого общества в Грузии.
Отметим, что в начале июля националистическое движение «Грузинский марш» стало политической партией, а ее лидеры заявили, что намерены принять участие в предстоящих 31 октября выборах в парламент. Презентация партии, которая сохранила название «Грузинский марш», прошла 2 июля в доме-музее писателя Ильи Чавчавадзе в Сагурамо. Своим девизом партия избрала высказывание Чавчавадзе о «трех добродетелях», полученных грузинами от предков, — «язык, отчизна и вера».
О том, что «Грузинский марш» станет партией и примет участие в выборах, в начале июня заявил ее лидер Сандро Брегадзе, который не раз называл себя последователем царя Давида Строителя и первого президента Грузии Звиада Гамсахурдия.