Խմբակցությունից դուրս գալուս պատճառն այն է, որ իմ քաղաքական դիրքորոշումն էականորեն տարբերվել է ԲՀԿ քաղխորհրդի որոշումների բովանդակությունից. Սերգեյ Բագրատյան
31/07/2020 11:55
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է հարազատ խմբակցությունը լքելու մասին որոշմանը: Նա գրել է.
«Սույն թվի հուլիսի 23-ին դիմել եմ ՀՀ ԱԺ նախագահին և ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության նախագահին առ այն, որ դուրս եմ գալիս ԲՀԿ խմբակցությունից և հետևաբար՝ այլևս գործելու եմ անկախ պատգամավորի կարգավիճակով:
Դուրս գալու պատճառը եղել է այն, որ տևական ժամանակ իմ քաղաքական դիրքորոշումն էականորեն տարբերվել է ԲՀԿ քաղխորհրդի կողմից ընդունված որոշումների բովանդակությունից և առանցքային հայտարարություններից առաջ քանիցս ներկայացրել եմ իմ անհամաձայնությունն ու առարկությունները: Նոր Հայաստանի հայտարարած արժեքների հաստատման համար տասնյակ տարիներ պայքարել եմ և պայքարելու եմ: Հզոր պետականության, առանց բռնության հասարակության, մարդու իրավունքների գերակա արժեքներն այն նպատակադրումներն են, որոնք ինձ ուղեկցել և ուղեկցելու են միշտ: Քաղաքական միավորներն անցողիկ են, պետությունն է հավերժ: Իմ գործունեությունն ուղղված է եղել և այսուհետ առավելապես միտված է լինելու հայոց պետականության հզորացմանը:
Գրեթե համոզված եմ, որ բոլոր քաղաքական միավորներն առնվազն այս մոտեցումներն ընդունում են, սակայն դրանց հասնելու ճանապարհները տարբեր են: Այստեղ է, որ իմ պատկերացումները տարբերվում են ԲՀԿ-ի ուղենիշներից:
Մանդատը վայր դնելու մասին. ՀՀ սամանադրության 94 հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորը ներկայացնում է ամբողջ ժողովրդին, կաշկանդված չէ հրամայական մանդատով, առաջնորդվում է իր խղճով և համոզմունքներով:
Հստակ գրված է՝ ամբողջ ժողովրդին, ոչ թե որևէ քաղաքական միավորի:
Պատգամավորության ընթացքում իմ կատարած աշխատանքի մասին. parliamentmonitoring կայքում արձանագրված են իմ աշխատանքի ակտվության ցուցանիշները՝ 132 պատգամավորների թվում ամենաշատ ելույթներ բաժնում 2-րդ հորիզոնականն եմ զբաղեցնում՝ 196 ելույթներ և հարցեր. 19 օրենսդրական նախաձեռնություն և այլն: Խնդրում եմ անհամեստություն չդիտարկել, սակայն այս թվերը նույնպես հաստատում են ԱԺ-ում աշխատանքը շարունակելու իմ իրավունքը:
Իսկ նոր կարգավիճակում կրկնապատկելու եմ իմ եռանդը, և իմ գիտելիքն ու փորձը ծառայեցնելու եմ իմ հրաշալի հայրենիքի հզորացմանը, պետականության ամրապնդմանը,հայ ժողովրդի լավագույն շահի սպասարկմանը:

Причина выхода из фракции в том, что моя политическая позиций существенно отличалась от принятых политсоветом партии «Процветающая Армения» решений – Сергей Багратян
31/07/2020 13:49
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян обратился на своей странице в Facebook к решению о выходе из фракции.
«23 июля с.г. я обратился к председателю Национального Собрания Армении и руководителю фракции "Процветающая Армения" с тем, что покидаю ряды фракции и, следовательно, будут отныне действовать в статусе независимого депутата.
Причина выхода из фракции заключается в том, что на протяжении длительного времени моя политическая позиций существенно отличалась от содержания принятых политсоветом партии "Процветающая Армения" решений и перед ключевыми заявлениями я всегда выражал свое несогласие и возражения. Я боролся и буду бороться за ценности новой Армении на протяжении десятилетий. Сильное государство, общество без насилия, права человека – это те ценности, которые сопровождали меня и всегда будут сопровождать. Политические единицы преходящи, государство – вечно. Моя деятельность была направлена на укрепление армянской государственности и так будет и впредь.
Почти убежден, что все политические единицы как минимум принимают эти подходы, однако, пути их достижения различаются. Именно здесь мои представления отличаются от путей партии "Процветающая Армения".
О сложении мандата: в соответствии со ст. 94 Конституции Армении, депутат представляет весь народ, не обременен императивным мандатом, руководствуется своей совестью и убеждениями.
Четко указано – представляет весь народ, а какие-либо отдельные политические единицы.
О проведенной в период депутатской деятельности работе: на сайте parliamentmonitoring зафиксирован показатель активности моей работы – среди 132 депутатов я второй по частоте выступлений и вопросов, и за время своей работы выступил с 19 законодательными инициативами. Не сочтите за нескромность, но эти цифры также подтверждают мое право продолжать работу в парламенте.
А в новом статусе я удвою свою энергию, и мои знания, мой опыт будут служить усилению моей замечательной Родины, укреплению государственности, служению лучшим интересам армянского народа.