ՀՔԾ ավագ քննիչը «Հայրենիք», ԲՀԿ և ՀՅԴ կուսակցությունների ներկայացրած փաստերը չի դիտարկել ամբողջության մեջ, վերջիններս բողոք կներկայացնեն
07/08/2020 11:46
ՀՅԴ, ԲՀԿ և «Հայրենիք» կուսակցությունները դեռևս հունիսի 30-ին հաղորդում էին ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հնարավոր հանցակցության վերաբերյալ։ Այժմ նրանք ստացել են ՀՔԾ-ի հատուկ կարևորագույն գործերով քննիչ Մինասյանի որոշմամբ այս հաղորդման հիման վրա քրեական գործ հարուցելու մերժման մասին որոշումը։
Այսօր քաղաքական երեք ուժերը հրավիրված համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարեցին, որ որոշել են բողոք ներկայացնել։
«Օրենքը հնարավորություն է նախատեսում բողոք ներկայացնել թե՛ գլխավոր դատախազություն, թե՛ դատական կարգով։ Այս պահին օգտվել ենք դատախազություն բողոք բերելու մեր իրավունքից», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՅԴ անդամ Արծվիկ Մինասյանը։
Ավագ քննիչն, ըստ Մինասյանի, իրենց ներկայացրեց փաստարկները չի դիտարկել ամբողջության մեջ։
«Ավելին, այն շղթան, որը կբացահայտեր Սահմանադրական դատարանը բռնազավթելու՝ որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյանի մտադրությունը, մանրամասնություններով չի ուսումնասիրել։ Դա իր պարտականությունն էր, բայց նա ներկայացված փաստարկներով մեկ-երկու դրվագ է առանձնացրել, հղում է տվել ինչ-որ անբացատրելի գործողության և համարել է, որ այդ փաստարկը չի կարող պատճառ հանդիսանալ քրեական գործ հարուցելու համար», - ասաց Արծվիկ Մինասյանը։

Старший следователь ССС не провел комплексного изучения фактов, представленных партиями «Процветающая Армения», «Родина» и АРФД – решение будет опротестовано
07/08/2020 13:33
Партии «Процветающая Армения», «Родина» и АРФ «Дашнакцутюн» еще 30 июня представили сообщение в генеральную прокуратуру Армении о возможном соучастии в преступлении ряда высокопоставленных должностных лиц. Сейчас партии получили решение старшего следователя по особо важным делам Специальной следственной службы Минасяна об отказе в возбуждении уголовного дела на основании этого сообщения.
Сегодня в ходе пресс-конференции представители трех политических сил заявили, что решили подать жалобу.
«Закон предусматривает возможность подать жалобу и в генеральную прокуратуру, и в судебном порядке. В данный момент мы воспользовались нашим правом подать жалобу в прокуратуру», - сказал журналистам член АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян.
По словам Арцвика Минасяна, старший следователь не изучил представленные ими факты в комплексе.
«Более того, та цепочка, которая разоблачила бы намерение некоторых высокопоставленных должностных лиц узурпировать Конституционный суд, не изучена в деталях. Это его обязанность, но он отделил из представленных фактов один-два эпизода, сослался на какое-то необъяснимое действие и посчитал, что этот аргумент не может являться причиной для возбуждения уголовного дела», - сказал Арцвик Минасян.