Ամոնիումի նիտրատ տեղափոխող նավը 2018 թվականին Բեյրութում խորտակվել էր
Rhosus նավը, որից Բեյրութում առգրավվել էին ամոնիումի նիտրատ, խորտակվել է քաղաքի նավահանգստում 2018 թվականին, հայտնում է The New York Times (NYT)-ը՝ հղում անելով արբանյակային պատկերներին և նավի տեղաշարժի այլ տվյալներին:
Բեյրութի նավահանգստում ամոնիումի նիտրատի ոչ պատշաճ պահպանման պայմանների պատճռով օգոստոսի 4-ին որոտացած պայթյունի հետևանքով ավելի քան 150 մարդ է մահացել, մոտ 5 հազարը՝ վիրավորվել:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր «Կոմերսանտը»-ը,  մոլդովական դրոշով բեռնափոխադրող նավը Բաթումից  Մոզամբիկ տեղափոխում էր 2,75 հազար տոննա ամոնիումի նիտրատ: Հավանաբար, նիտրատի խմբաքանակը արտադրվել է վրացական Ռուսթավի քաղաքում`«Ազոտ» գործարանում: 2013-ի հոկտեմբերին Rhosus-ը կալանվել էր Բեյրութի նավահանգստային իշխանությունների կողմից՝ օգտագործման կանոնների կոպիտ խախտումների համար:
NYT- ի փոխանցմամբ՝ նավը Բեյրութ էր մտել չկանխատեսված: Թերթը գրում է, որ 2015-ին դրա վրա այլևս բեռ չկար, իսկ 2018-ին նավը խորտակվել է նավահանգստի հյուսիսային մասում: Նշվում է, որ նիտրատը պահվում էր նավի խորտակման վայրից  450 մետր հեռավորության վրա:

Перевозившее аммиачную селитру судно затонуло в Бейруте в 2018 году
Судно Rhosus, с которого конфисковали аммиачную селитру в Бейруте, затонуло в порту города в 2018 году, сообщил The New York Times (NYT) со ссылкой на спутниковые снимки и другие данные о передвижении судов. В результате взрыва 4 августа в месте хранения селитры погибли более 150 человек, пострадали около 5 тыс.
Как сообщал ранее “Ъ” сухогруз перевозил из Батуми 2,75 тыс. т аммиачной селитры в Мозамбик под молдавским флагом. Вероятно, партия селитры была произведена в грузинском городе Рустави на заводе «Азот». В октябре 2013 года судно Rhosus было арестовано портовыми властями Бейрута из-за грубых нарушений правил эксплуатации.
По данным NYT, судно зашло в Бейрут внепланово. Газета пишет, что на нем в 2015 году уже не было груза, а в 2018 году сухогруз затонул в течение нескольких дней в северной части порта. Утверждается, что оно не затрудняло судоходство. Селитра хранилась в 450 м от места, где затонуло судно.