Հավաքների հետ կապված չկա քանակի և ժամային սահամանափակում․ ընդամենը պահանջվում է համաճարակային կանոնները պահպանել․ Պարետ
12/08/2020 15:36
Արտակարգ դրության սահմանափակումների մեղմացման վերաբերյալ որոշումները պարետատունը կհրապարակի գալիք օրերի ընթացքում, ԱԺ-ում ասաց պարետ Տիգրան Ավինյանն՝ ավելացնելով, որ նախատեսվող փոփոխությունները հենց այս պահից չեն գործելու։
«Մինչև ուրբաթ օրը շատ հստակ կանոնակարգված կհրապարակվի: Կարծում եմ՝ այնտեղ որևէ տարընթերցման տեղ չի մնա», - ասաց Ավինյանը։
Նա ընդգծեց, որ բացօթյա տարածքներում՝ այգիներում և բնության գրկում, դիմակի կրման պարտադիր պայմանը կհանվի ընտանիքի անդամներով հավաքների ժամանակ։
Ինչ վերաբերում է որոշումով նախատեսվող գործադուլների և հավաքների անցկացումների թույլտվությանն՝ Ավինյանն ասաց․
«Հավաքների հետ կապված չկա քանակի և ժամային սահամանափակում։ Ընդամենը պահանջվում է համաճարակային կանոնները պահպանել՝ կրել դիմակ և պահպանել սոցիալական հեռավորություն։ Այս պայմանների պահպանմամբ գրեթե որևէ հավելյալ ռիսկ չի առաջանում, նույնիսկ եթե շատ մեծ հավաքներ մասին խոսք գնա»։

Временные и количественные ограничения на собрания не предусмотрены, требуется лишь соблюдение противоэпидемиологических правил – Тигран Авинян
12/08/2020 16:34
Комендатура в ближайшие дни опубликует решение об ослаблении ограничений режима чрезвычайного положения, заявил сегодня на специальном заседании парламента Армении вице-премьер, комендант Тигран Авинян.
Он отметил, что предусмотренные изменения не будут действовать с этого момента.
«До пятницы будет опубликовано четко и систематизировано. Считаю, что никаких поводов для разночтений не останется», - сказал Тигран Авинян.
Он подчеркнул, что обязательное условие ношения маски будет снято во время семейных собраний в парках и на природе.
Что касается разрешения на проведение собраний и забастовок, то Тигран Авинян заявил:
«Никаких временных и количественных ограничений нет. Всего лишь требуется выполнять противоэпидемиологические правила – носить маски и соблюдать социальную дистанцию. При соблюдении этих условий никаких дополнительных рисков не возникает, даже если речь идет о многолюдных собраниях», - сказал он.