Հնդկաստանը պատմել է սահմանին չինացի զինվորականների հետ բախման մասին
Օգոստոսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Լադակխի սահմանային շրջանում տեղի է ունեցել նոր բախում Հնդկաստանի և Չինաստանի զորքերի միջև: Այս մասին հայտնել են Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունում:
«2020 թվականի օգոստոսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Չինաստանի Ժողովրդական ազատագրական բանակի զորքերը խախտել են Արևելյան Լադակխում առճակատման շարունակության ընթացքում ռազմական և դիվանագիտական հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված նախկին համաձայնությունը և իրականացրել սադրիչ ռազմական գործողություններ՝ ստատուս քվոն փոխելու համար», - «Times of India»-ն մեջբերում է նախարարության հաղորդագրությունը:
Նշվում է, որ հնդիկ զինվորականները «կանխել են այդ գործունեությունը Պանգոնգ-Ցո լճի հարավային ափին»:
Բացի այդ, միջոցներ են ձեռնարկվել Հնդկաստանի դիրքերն ամրապնդելու և Չինաստանին հակազդելու համար:
Նախարարությունն ընդգծել է, որ իրենք հավատարիմ են երկխոսության միջոցով խաղաղության պահպանմանը, բայց վճռական են պաշտպանելու իրենց տարածքային ամբողջականությունը:

В Индии рассказали о столкновении с китайскими военными на границе
В ночь с 29 на 30 августа произошло новое столкновение Индии с войсками Китая в приграничном регионе Ладакх. Об этом рассказали в Минобороны Индии.
«В ночь с 29 на 30 августа 2020 года войска Народно-освободительной армии Китая нарушили предыдущий консенсус, достигнутый во время военных и дипломатических встреч в продолжение противостояния в Восточном Ладакхе, и осуществили провокационные военные действия, чтобы изменить статус-кво», — приводит The Times of India сообщение министерства.
Как отмечается, индийские военные «предотвратили эту деятельность на южном берегу озера Пангонг-Цо».
Кроме того, были приняты меры по укреплению позиций Индии и воспрепятствованию намерениям Китая в одностороннем порядке изменить «положение дел на земле».
В ведомстве подчеркнули, что привержены поддержанию мира и спокойствия посредством диалога, однако полны решимости защищать свою территориальную целостность.