Կոռուպցիոն կծիկի հետքերով. Կառավարական առանձնատների վերանորոգման ընթացքում յուրացումների գործը քննվում է ՀԿԳ-ում (Փաստինֆո)
01/09/2020 15:22
«Փաստինֆո»-ն գրում է.
«Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ում առերևույթ կատարված չարաշահումների դեպքի առթիվ քրեական գործը քննվում է Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՔԿ-ից։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ վարչապետի աշխատակազմի անմիջական հսկողության ներքո գործող «Կոնդի առանձնատների տնտեսություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից կատարված վերանորոգման աշխատանքներում պետական վերահսկողական ծառայությունը չարաշահումներ է հայտնաբերել, որոնց հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կամ վատնում կատարելը) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը)։
Քրեական գործով մեղադրյալներ դեռ չկան. «կատարվում է նախաքննություն, ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտրամադրվի տեղեկատվություն»,- հայտնեցին ՔԿ-ից։
Ինչպես տեղեկացրել ենք՝ այս ՊՈԱԿ-ի հաշվեկշռում են գտնվում կառավարական առանձնատները, որտեղ բնակվում են բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք։
Դեռեւս 2019 թվականին մեծ աղմուկ հանեց տեղեկատվությունն առ այն, որ պետական բյուջեից շուրջ 2 միլիոն դոլար է հատկացվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և նրա ընտանիքին սպասարկող կառավարական առանձնատան մասնաշենքը հիմնանորոգելու, վերանորոգելու և կահավորելու համար։ Ընդ որում՝ վարչապետի աշխատակազմին գումարը հատկացվել էր կառավարության գաղտնի որոշմամբ, իսկ վերանորոգման շրջանակներում, ըստ տեղեկությունների, միլիոններ են ծախսվել ընդհուպ զուգարանակոնք ձեռք բերելու վրա։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի լիազորությունները կատարում է «Հայկական ժամանակ»-ի հաշվապահը, ով նաեւ եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության գլխավոր հաշվապահը, իսկ նրանից առաջ՝ 2018 թվականին, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն է եղել «Իմ քայլը» խմբակցության ներկայիս քարտուղար Հակոբ Սիմիդյանը։ Մեր տեղեկություններով՝ վերանորոգման գնումն իրականացվել է մեկ աղբյուրից, այսինքն՝ մրցույթ չի հայտարարվել եւ մրցույթով չի ընտրվել շահող ընկերությունը։
Պաշտոնական մարմինները առայժմ ձեռնպահ են մնում պատճառված վնասի իրական ծավալների ու գործի հանգամանքների մասին որեւէ տեղեկատվություն տրամադրելուց։ Խնդիրը ոչ միայն այն է, որ կոռուպցիոն չարաշահումները վերաբերում են Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարության ներքո գործող ՊՈԱԿ-ին, այլեւ, պարզվում է, կապալառու ընկերության ընտրության հարցում մեծ դերակատարում է ունեցել Փաշինյանի աներձագը՝ ԱԺ պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը եւ օբյեկտիվ քննության արդյունքում շատ-շատերը կարող են հայտնվել մեղադրյալի կարգավիճակում, այդ թվում՝ Փաշինյանի մերձավոր շրջապատից՝ ինչպես խախտումներ թույլ տրված, այնպես էլ յուրացումներով կատարված աշխատանքը ընդունած անձինք»։

По следам коррупционного клубка: СК Армении расследует дело о присвоениях при ремонте правительственных особняков («ФактИнфо»)
01/09/2020 18:08
Уголовное дело по факту предполагаемых злоупотреблений, допущенных в ГНКО «Хозяйство частных домов Конда», расследует Управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении. Об этом «ФактИнфо» сообщили в Следственном комитете.
Как сообщило ранее «ФактИнфо», Государственная контрольная служба выявила злоупотребления в ремонтных работах, проведенных действующей под непосредственным контролем аппарата премьер-министра ГНКО «Хозяйство частных домов Конда», на основании которых возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179 («Присвоение или растрата в особо крупных размерах») и части 1 статьи 308 («Злоупотребление должностными полномочиями») Уголовного кодекса Армении.
Обвиняемых в уголовном деле пока нет. «Ведется предварительное расследование. О принимаемых на основании добытых доказательств решениях будет предоставлена дополнительная информация», - сообщили в СК.
Как сообщило ранее агентство, на балансе этого ГНКО числятся правительственные особняки, где проживают высокопоставленные чиновники.
Еще в 2019 году много шума наделала информация о том, что из госбюджета было выделено около 2 млн. долларов для капитального ремонта, ремонта и обустройства корпуса правительственного особняка, обслуживающего премьер-министра Армении Никола Пашиняна и его семью. Причем сумма была выделена аппарату премьер-министра секретным решением, а в рамках ремонта, по сведениям, были потрачены миллионы вплоть до приобретения унитаза.
Полномочия директора ГНКО исполняет бухгалтер газеты «Айкакан жаманак». Она также была главным бухгалтером партии «Гражданский договор». А до нее, в 2018 году, директором ГНКО был нынешний секретарь парламентской фракции «Мой шаг» Акоп Симидян. По нашим сведениям, закупка материалов для ремонта осуществлялась из одного источника, а именно: тендера не объявляли, отбор компании-победителя производился не по тендеру.
Официальные органы пока воздерживаются от предоставления какой-либо информации об истинных масштабах причиненного ущерба и обстоятельствах дела. Дело не только в том, что коррупционные злоупотребления касаются ГНКО, действующей под руководством аппарата Пашиняна, но и, как выясняется, огромную роль при выборе компании-подрядчика сыграл шурин Пашиняна – депутат НС Грачья Акопян, и в результате объективного расследования очень многие могут оказаться в статусе обвиняемого, в том числе лица из ближайшего окружения Пашиняна: как допустившие нарушения, так и принявшие выполненную с присвоениями работу.