«Մարզիկներն ու մարզիչները ծանր կացության մեջ են». կառավարությունը վերջիններիս նպաստ կտրամադրի
2021 թվականի ամառային օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվելու նպատակով օլիմպիական խաղերի, աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունների հաղթողներին և մրցանակակիրներին, 2021 թվականի ամառային օլիմպիական խաղերին մասնակցության վարկանիշ ձեռք բերած մարզիկներին, ինչպես նաև օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերի Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերի մարզիչներին ու բժիշկներին սպորտային նպաստ տրամադրելու նպատակով` Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը կհատկացվի 232 միլիոնն դրամ:
«Այդ նախագծով պետությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը սպորտի ոլորտում մեծ դերակատարություն ունենալու և, ըստ էության, նոր ծրագիր է մեկնարկում: Ներկայում ՀՀ-ում Օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերի աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների չեմպիոններին և մրցանակակիրներին, ինչպես նաև 2021 թվականի Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար վարկանիշ ձեռք բերված մարզիկներին, մարզիչներին և բժիշկներին ամսական խրախուսական գումար չի տրամադրվում, ինչը նախկինում արվում էր ոչ պետական աղբյուրից, սակայն ամիսներ շարունակ դադարացվել է և ծանր կացության մեջ են հայտնվել մեր մարզիկներն ու մարզիչները», - կառավարության նիստին ասաց ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ նոր վերաբաշխմամբ՝ հնարավոր կլինի յուրաքանչյուր ամիս սպորտային նպաստ տրամադրել մարզիկներին, ՀՀ հավաքականների մարզիչներին, բժիշկներին և բարելավել նրանց սոցիալական վիճակը:
«Դա նշանակում է կարևորել սպորտի դերն ու նշանակությունը և դրանով իսկ աջակցել նաև մարզաձևերի զարգացմանը, նպաստել ՀՀ հավաքականներին՝ ավելի ակտիվ հանդես գալու միջազգային մրցույթներում և մրցաշարերում: 2021 թվականի Օլիմպիական խաղերին պատրաստվում են 6 մարզաձևերի առաջադեմ մարզիկները, նրանց հետ աշխատում են օլիմպիական մարզաձևերի մեկ գլխավոր և 2 մարզիչներ և բժիշկներ», - նշեց նախարարը:

Спортсмены и тренеры оказались в тяжелом положении – правительство предоставит им пособие
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении предоставит 232 млн. драмов спортсменам, завоевавшим путевки на летние Олимпийские игры 2021 года, победителям и призерам Олимпийских игр, чемпионатов мира и Европы, а также тренерам и врачам сборных Армении, которые участвуютт в олимпийских играх.
«Этим проектом государство подтверждает свое обязательство играть большую роль в сфере спорта. По сути, стартует новая программа. В настоящее время завоевавшим путевки на летние Олимпийские игры 2021 года, победителям и призерам Олимпийских игр, чемпионатов мира и Европы, а также тренерам и врачам сборных Армении не предоставляется месячная поощрительная сумма, которая предоставлялась в прошлом не из государственных источников, однако на протяжении месяцев прекращено. Наши спортсмены и тренеры оказались в тяжелом положении», - заявил сегодня на заседании правительства министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян.
По его словам, новая система распределения позволит предоставлять ежемесячное спортивное пособие спортсменам, тренерам и врачам сборных Армении и улучшит их социальное положение.
«Это значит придавать важность роли и значению спорта, способствуя тем самым развитию новых видов спорта, содействовать сборным Армении более активно выступать на международных чемпионатах и первествах. К Олимпийским играм 2021 года готовятся ведущие спортсмены в 6 видах спорта, с ними работают один главный тренер, 2 тренера и врачи», - отметил министр.