«Հրապարակ». Երիտասարդ նախարարները հատուկ օգնականներ են պահում, որոնք աշխատեցնում են Մալբրի համակարգն իրենց փոխարեն
05/09/2020 09:39
«Այս կառավարության անփորձությունն ու ոչ պրոֆեսիոնալիզմը երբեմն զավեշտալի իրավիճակների են հանգեցնում և հարուցում փորձառու չինովնիկների զարմանքը։ Հայտնի է, որ կառավարության ներսում էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառություն է գործում, և յուրաքանչյուր պաշտոնյա ունի իր անձնական ըքաունտը, որով ստանում է գրություններ և պատասխանում դրանց։ Մեկը մյուսի Մալբրի մուտք չունի՝ այնպես, ինչպես մուտք չունեն մարդու անձնական էլփոստի կամ Ֆեյսբուքի էջին։
Բայց երիտասարդ նախարարները, պարզվում է, հատուկ օգնականներ են պահում, որոնք աշխատեցնում են Մալբրի համակարգն իրենց փոխարեն, այսինքն՝ նախարար են աշխատում։ Մի առիթով Հակոբ Արշակյանը չի ընդունել ԱԳ փոխնախարարի նամակը՝ համարելով էթիկայի խախտում, որ իրեն անձամբ նախարարը չի գրել, երբ բանը հասել է «դիվանբաշուն», ԱԳ նախարարն ասել է, որ իր գործուղման ժամանակ կարող է նաև փոխնախարարը նախարարին նամակ գրել։ Այստեղ միջամտել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավարը և մեծավարի խորհուրդ տվել, որ նախարարն իր Մալբրին կառավարող օգնական պահի, ինչը հարուցել է Մնացականյանի զարմանքը։

«Грапарак»: У молодых министров есть специальные помощники, которые вместо них работают в системе Mulberry
05/09/2020 11:11
Газета «Грапарак» пишет, что неопытность и непрофессионализм этого правительства иногда достигает таких абсурдных ситуаций, что вызывает удивление опытных чиновников. Известно, что внутри правительства действует система электронного документооборота и у каждого должностного лица есть свой личный аккаунт для получения писем и ответа на них. В системе Mulberry никто не может войти в аккаунт другого точно так, как в электронную почту или на страницу в Facebook.
«Однако, как выясняется, молодые министры имеют специальных помощников, которые вместо них работают в системе электронного документооборота Mulberry, то есть работают министром. Акоп Аршакян по одному поводу не принял письмо заместителя министра иностранных дел, посчитав нарушением этики, что ему не написал лично министр. Когда дело дошло до "главного судьи", глава МИД сказал, что во время его командировки заместитель также может написать письмо министру. Здесь вмешался руководитель аппарата правительства и по-взрослому посоветовал, чтобы министр завел себе помощника, который занимается его Mulberry, что вызвало удивление Зограба Мнацаканяна.
Кстати, в системе Mulberry министра труда и социальных вопросов Заруи Батоян также работает ее помощник», - пишет газета.