Գուրգեն Մարգարյանի գործով Եվրոպական դատարանի Պալատի վճիռը բողոքարկվել է Մեծ Պալատին. ՄԻԵԴ-ում դիմումատուների շահերի ներկայացուցիչներ
08/09/2020 12:07
2020 թվականի մայիսի 26-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը «Մակուչյանը և Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» գործով կայացրեց վճիռ՝ կապված Ռամիլ Սաֆարովի՝ Հունգարիայից Ադրբեջան տեղափոխման իրավաչափության, հետագա ներման ու հերոսացման հետ:
Այդ մասին տեղեկացնում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում դիմումատուների շահերի ներկայացուցիչներ Սիրանուշ Սահակյանը և Լևոն Գևորգյանը՝ նշելով, որ Եվրոպական դատարանը գտավ, որ դաժան հանցագործին ներում շնորհելով Ադրբեջանը խախտել է Գուրգեն Մարգարյանի և Հայկ Մակուչյանի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով երաշխավորված կյանքի իրավունքը և արձանագրեց հայերի հանդեպ էթնիկ խտրականության Ադրբեջանական ինստիտուցիոնալացված քաղաքականությունը:
Այդուհանդերձ, Եվրոպական դատարանը ինքնին Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը և Հայկ Մակուչյանի նկատմամբ մահափորձը չվերագրեց Ադրբեջանին՝ հենվելով Հունգարական դատավճռի այն հետևություն վրա, որ այդ արարքները կատարելիս Սաֆարովը գործել է մասնավոր կարգավիճակով: Եվրոպական դատարանը նաև պատասխանատվությունից ազատեց Հունգարիային:
Նկատի ունենալով այս գործի իրակավան կարևորությունը և դրա նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ մինչև վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը Եվրոպական դատարանի Պալատի վճիռը բողոքարկվել է Մեծ Պալատին:

Решение Палаты ЕСПЧ по делу Гургена Маргаряна обжаловано в Большой палате – представители интересов истцов в ЕСПЧ
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 26 мая 2020 года принял решение по делу «Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии», связанное с правомерностью экстрадиции из Венгрии в Азербайджан Рамиля Сафарова, его дальнейшим помилованием и героизацией. Об этом сообщают представители интересов истцов в ЕСПЧ – Сирануш Саакян и Левон Геворкян.
«Европейский суд по правам человека посчитал, что Азербайджан, помиловав жестокого убийцу, нарушил гарантированное статьей 2 Европейской конвенции о правах человека право Гургена Маргаряна и Айка Макучяна на жизнь. ЕСПЧ также констатировал азербайджанскую институционализированную политику этнической дискриминации в отношении армян.
Тем не менее, ЕСПЧ не приписал Азербайджану убийство Гургена Маргаряна и покушение на Айка Макучяна, основываясь на том заключении вердикта Венгрии, что при совершении этих деяний Сафаров действовал в частном статусе. ЕСПЧ также освободил от ответственности Венгрию.
Принимая во внимание правовую важность данного дела и большой общественный интерес к нему, сообщаем, что до вступления в законную силу решение Палаты ЕСПЧ обжаловано в Большой палате», - говорится в заявлении представителей интересов истцов в ЕСПЧ.