«Հրապարակ». Քառօրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովն իր ամփոփիչ զեկույցը սեպտեմբերին կներկայացնի ԱԺ նախագահին
10/09/2020 09:35
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Քառօրյա պատերազմի ԱԺ քննիչ հանձնաժողովն իր ամփոփիչ զեկույցը սեպտեմբերին կներկայացնի ԱԺ նախագահին։ Այն դեռ պատրաստ չէ, վերջնական տեսքի է բերվում, սակայն կուլիսներում բուռն խոսակցություններ են ծավալվել՝ ի վերջո ո՞ւմ համար և հանուն ինչի՞ ստեղծվեց այն։ Նիստերն անցել են փակ ռեժիմով, ո՛չ լրագրողները, ո՛չ հանրությունը հնարավորություն չի ունեցել հետևելու դրանց ընթացքին։
Այդուհանդերձ, հիմք ընդունելով հրապարակային հայտարարությունները՝ շատերն են արձանագրում, որ կոտրվեցին քառօրյայի հետ կապված միֆերը՝ դիրքերում և բանակում սպառազինության, վառելիքի պակասի, 800 հեկտար տարածքի կորստի, Մոսկվայի հետ պայմանավորվածության և այլնի վերաբերյալ»։

«Грапарак»: Следственная комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны в сентябре представит итоговый доклад спикеру парламента
10/09/2020 10:39
Газета «Грапарак» пишет, что следственная комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны в сентябре представит итоговый доклад председателю парламента. Документ пока не готов и приводится в окончательный вид, однако в кулуарах проходят бурные разговоры в связи с тем, для кого и ради чего он создается? Заседания проходили в закрытом режиме, ни журналисты, ни общественность не имели возможности проследить за этим процессом.
Вместе с тем, принимая за основание публичные заявления, многие констатируют, что связанные с четырехдневной войной мифы – о нехватке вооружения, горючего на передовой и в армии, потере 800 гектаров, договоренности с Москвой и т.д. – развеяны.