Լոնդոնում վերսկսվել են Ասանժի արտահանձնման վերաբերյալ լսումները
Լոնդոնի Օլդ-Բեյլի կենտրոնական քրեական դատարանում երկուշաբթի վերսկսվել են Wikileaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի՝ Միացյալ Նահանգներ արտահանձնման գործով լսումները, հաղորդում է РИА Новости-ի թղթակիցը:
Հինգշաբթի լսումներն ընդհատվել էին մեղադրող կողմի ներկայացուցիչներից մեկի մոտ կորոնավիրուսի կասկածանքի պատճառով:
«Կորոնավիրուսի թեստը բացասական էր, հանդիպումը կարող է շարունակվել»,- ասել է դատավոր Վանեսա Բարայթսերը:
Դատական նիստը սկսվել է դահլիճում դիմակների ռեժիմի քննարկմամբ: Ասանժը, որը ներկա էր դատարանի դահլիճում, լսումների ժամանակ իրավունք է ստացել դիմակ կրել, եթե ցանկանա:
2010 թվականին Շվեդիայում սեռական ոտնձգությունների և բռնաբարությունների համար մեղադրվող Ասանժը 2012-ի հունիսից թաքնվում էր Լոնդոնում՝ Էկվադորի դեսպանատանը՝ վախենալով արտահանձնումից:
2019 թվականի ապրիլի 11-ի առավոտյան նա կալանավորվել է Միացյալ Նահանգների պահանջով: Լոնդոնի դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել գրավի պայմանները խախտելու համար և դատապարտել 11 ամիս ազատազրկման:

В Лондоне возобновились слушания по делу об экстрадиции Ассанжа
Слушания по делу об экстрадиции в США основателя сайта разоблачений Wikileaks Джулиана Ассанжа возобновились в понедельник в лондонском Центральном уголовном суде Олд-Бэйли, передает корреспондент РИА Новости.
В минувший четверг слушания были прерваны из-за подозрения на коронавирус у одного из представителей стороны обвинения.
"Тест на коронавирус оказался негативным, заседание может продолжаться", - сказала судья Ванесса Барайтсер.
Началось заседание суда с обсуждения масочного режима в зале. Присутствующий в зале суда Ассанж получил право при желании надевать маску во время заседаний.
Ассанж, обвиненный в Швеции в 2010 году в сексуальных домогательствах и изнасиловании, скрывался с июня 2012 года в посольстве Эквадора в Лондоне, опасаясь экстрадиции. Утром 11 апреля 2019 года его задержали по запросу США. Суд в Лондоне признал его виновным в нарушении условий выхода под залог и приговорил к 11 месяцам тюрьмы.