Դպրոցաշինությունն ու մանկապարտեզաշինությունը՝ Հայաստանում. նախարարը մանրամասներ է ներկայացնում
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ծրագրերով իրականացվող կապիտալ շինարարություններն աճել են տասնյակ անգամներով, այդ մասին այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ նախագծերի թվի առումով դրանք աննախադեպ են, օրինակ, 8 ավագ դպրոց է հիմնովին վերակառուցվում՝ առաջանցիկ տեմպերով:
«Իմ գործունեության օրոք ՀՀ բոլոր մարզերում՝ շուրջ 60 համայնքում, բացվել է 60 նախակրթարան: Սա տեղավորվում է ՀՀ կառավարության ծրագրային այն դրույթում, որ մինչև 2023 թ. մեր 3-6 տարեկան սաների շուրջ 70 տոկոսը նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն պետք է հաճախի», - ասաց Հարությունյանը:
Նա նաև ընդգծեց, որ, իրենց խորին համոզմամբ, այս առումով ավելի բարձր թվեր են ունենալու:
«Համավարակով պայմանավորված՝ կապիտալ շինարարությունների հետ կապված ասեմ, որ այս տարի մեկնարում է շուրջ 22 փոքրաթիվ դպրոցների շինարարություն: Աշխատանքները կավարտվեն հաջորդ տարի: Հաջոդ տարի նույնպես մի շարք համայնքներում նոր՝ 15 դպրոցի շինարարության մեկնարկ է նախատեսվում», - տեղեկացրեց նախարարը:
Հարությունյանի խոսքով՝ այս տեմպերով դպրոցաշինություն, մանկապարտեզաշինություն Հայաստանի պատմության 30 տարվա ընթացքում չի եղել:

Wide-scale of school-building and construction of pre-school establishments ongoing in Armenia: minister
16/09/2020 12:13
The construction of schools and pre-school establishments in Armenia has grown tens of times, Armenia’s Education, Science, Culture and Sport Minister Arayik Harutyunyan said at a press conference today.
He said unprecedented projects are being carried out with 8 high schools being completely reconstructed with high tempos.
“During my activity we opened 60 pre-school establishments in over 60 communities. This is the provision of the Government’s project to ensure attendance of over 70% of 3-6 year old children to pre-school establishments by 2023,” Harutyunyan said.
“Construction of over 22 small schools will launch this year agreed with coronavirus pandemic. The works will be accomplished next year. Next year in a number of communities construction of 15 new schools will be launched,” the minister said.
Harutyunyan said such tempo of school-building, construction of pre-school establishments was not recorded in Armenia during the past 30 years.