Մեծ Բրիտանիան նոր միջոցներ կձեռնարկի COVID-19-ի դեմ պայքարի համար
Մեծ Բրիտանիայում հանրային սննդի կետերը հինգշաբթի կեսգիշերից սկսած երկու ժամ առաջ պետք է փակվեն, ասվում է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի հայտարարության մեջ:
«Ոչ ոք չի նվազեցնում այն մարտահրավերները, որոնց բախվելու են անհատներն ու ձեռնարկատերերը նոր միջոցների կիրառմամբ: Մենք գիտենք, որ դա հեշտ չի լինի, բայց պետք է հետագա գործողություններ ձեռնարկենք՝ վիրուսի դեպքերի աճը վերահսկելու և Ազգային առողջապահական ծառայությունը պաշտպանելու համար», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, ըստ The Guardian-ի՝ ոստիկանությունը կկարողանա տուգանքներ նշանակել 1000 ֆունտ ստեռլինգի չափով, ինչպես նաև ձերբակալություններ իրականացնել պանդոկներում և ռեստորաններում 2 մետր սոցիալական հեռավորության խախտման դեպքում:

Великобритания примет новые меры для борьбы с COVID-19
Места общественного питания в Великобритании, начиная с четверга, должны будут закрываться за два часа до полуночи, говорится в заявлении британского премьера Бориса Джонсона по части дальнейших мер по борьбе с распространением коронавируса.
"Никто не преуменьшает те проблемы, с которыми столкнутся частные лица и предприниматели с введением новых мер. Мы знаем, это будет нелегко, но мы должны предпринять дальнейшие действия, чтобы взять под контроль всплеск случаев вируса и защитить Национальную службу здравоохранения", – говорится в заявлении Джонсона, выдержки из которого публикует его офис.
Кроме того, сообщает The Guardian, полиция сможет выписывать штрафы в размере 1 тыс. фунтов стерлингов, а также производить задержания в случае нарушения социальной дистанции в 2 метра в пабах и ресторанах.