Բորելը հայտարարել է Մինսկ մեկնելու պատրաստակամության մասին
Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեֆ Բորելը հայտարարել է, որ պատրաստ է մեկնել Բելառուս՝ երկրում իրավիճակի կարգավորման գործընթացում առաջընթացին նպաստելու համար, բայց Հանրապետության Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հրաժարվում է Եվրամիության հետ փոխգործակցությունից: Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը:
«Ես պատրաստ եմ մեկնել Մինսկ, եթե դա կնպաստի առաջընթացին: Մինչ այժմ Լուկաշենկոն հրաժարվում էր ցանկացած մակարդակով համագործակցել Եվրամիության հետ», - նշել է եվրոպացի առաջնորդը:
Ավելի վաղ Բորելը հայտարարել էր, որ Բելառուսի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը դառնում է իր համար անձնական նպատակ:

Боррель заявил о готовности ехать в Минск и нежелании Лукашенко с ним встречаться
Глава дипломатии Европейского союза Жозеп Боррель заявил, что готов ехать в Белоруссию, чтобы способствовать прогрессу в урегулировании ситуации в стране, однако президент республики Александр Лукашенко отказывается взаимодействовать с Евросоюзом. Об этом сообщает ТАСС.
«Я готов поехать в Минск, если это будет способствовать прогрессу. До сих пор Лукашенко отказывался взаимодействовать с Евросоюзом на любом уровне»,- отметил европейский лидер.
Ранее Боррель заявил, что введение санкций против официальных лиц Белоруссии становится для него личной целью.