Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հանձնման արարողությունը կտեղափոխեն Օսլոյի համալսարան
Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հանձնման արարողությունը տեղի կունենա ավանդույթի համաձայն, դեկտեմբերի 10-ին, բայց կանցկացվի ավելի փոքր մասշտաբով՝ COVID-19 համավարակի պատճառով, երեքշաբթի հայտարարել է Նոբելյան ինստիտուտի ղեկավար Օլավ Նելստադը Նորվեգիայի NRK հեռուստառադիոընկերության եթերում:
Մասնավորապես, ըստ նրա, արարողությունը կանցկացվի ոչ թե Օսլոյի քաղաքապետարանի գլխավոր դահլիճում, որը նախատեսված էր հազար հյուր ընդունելու համար, այլ` Օսլոյի համալսարանի գլխավոր լսարանում, որը կարող է տեղավորել հարյուր մարդ:
Նոբելյան դափնեկրի պատվին տրվող բանկետը կչեղարկվի:
Ավելի վաղ Ստոկհոլմի Նոբելյան հիմնադրամը հայտարարել էր բժշկության, ֆիզիկայի, քիմիայի, գրականության և տնտեսագիտության ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիրների պատվին բանկետը չեղյալ հայտարարելու մասին:

Церемонию вручения Нобелевской премии мира перенесут в Университет Осло
Церемония вручения Нобелевской премии мира состоится по традиции 10 декабря, но пройдет менее широкомасштабно из-за эпидемии COVID-19, сообщил во вторник в эфире норвежской телерадиокомпании NRK глава Нобелевского института Олав Нельстад.
В частности, по его словам, церемония пройдет не в главном зале мэрии Осло, рассчитанном на прием тысячи гостей, а в основной аудитории Университета Осло, где могут разместиться сто человек. Банкет в честь нобелевского лауреата будет отменен.
Ранее об отмене банкета в честь нобелевских лауреатов по медицине, физике, химии, литературе и экономике объявил Нобелевский фонд в Стокгольме.