Սամվել Ալեքսանյանը դատի է տվել Երևանի քաղաքապետարանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանը դատի է տվել Երևանի քաղաքապետարանին՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանի կայացրած որոշման համար, գրում է Armtimes.com-ը։
Գործարարը դիմել է Վարչական դատարան Երեւանի քաղաքապետի 2020 թվականի սեպտեմբերի 16-ին կայացրած թիվ 2898-Ա որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով։
Հայցը ներկայացվել է սեպտեմբերի 18-ին եւ մակագրվել Վարչական դատարանի դատավոր Ռուզաննա Ազրոյանին։
Ըստ քաղաքապետի վերոնշյալ որոշման՝ Երեւան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Շրջանային փողոցի հ.102/4 հասցեի հետնամասում, պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասում, Սամվել Ալեքսանյանն իրականացրել է ապօրինի շենք-շինությունների կառուցման շինարարական աշխատանքներ, ինչի համար էլ քաղաքապետարանում վարչական վարույթ է հարուցվել։
Ալեքսանյանին գրավոր առաջարկվել է սեփական նախաձեռնությամբ ձեռնարկել քայլեր՝ ինքնակամ շենք-շինությունները քանդելու եւ դրանցով ծանրաբեռնված պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասերն ապօրինի տիրապետումից ազատելու համար, սակայն վերջինս այդ ուղղությամբ որեւէ քայլ չի ձեռնարկել:
Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության վարչության պետի տված մասնագիտական կարծիքի համաձայն՝ հիմնավորվել է, որ այդ ապօրինի կառուցված շենք-շինությունները եւ պարիսպը ենթակա չեն օրինականացման, քանի որ ընդգրկված են անտառային նշանակության հողերում։
Այսպիսով՝ Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը որոշել է չօրինականացնել Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Շրջանային փողոցի հ.102/4 հասցեի հետնամասում գտնվող՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասում, ինքնակամ կառուցված շենք-շինությունները։
Ինչպես նաեւ հանձնարարել է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ղեկավարին Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության եւ հողի վերահսկողության վարչության ու հասարակական կարգի պահպանության ծառայության օժանդակությամբ քանդել այդ ինքնակամ կառուցված շենք-շինություններն ու ապօրինի տիրապետումից ազատել պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասը:

Самвел Алексанян подал в суд на мэрию Еревана
Бывший депутат Национального Собрания Армении, предприниматель Самвел Алексанян подал в суд на мэрию Еревана из-за принятого мэром Айком Марутяном решения, сообщает Armtimes.com.
Бизнесмен обратился в Административный суд с требованием признать недействительным принятое 16 сентября 2020 года мэром Еревана решение №2898-А.
Иск подан 18 сентября и завизирован на имя судьи Административного суда Рузанны Азроян.
Согласно данному решению, Самвел Алексанян осуществил строительство незаконных зданий-построек на земельном участке, находящемся в собственности государства, по адресу ул. Шрджанаин 102/4, административный район Малатия-Себастия, в связи с чем в мэрии возбуждено административное производство.
Алексаняну письменно предложили предпринять по собственной инициативе шаги для снесения самовольных зданий-построек и освободить находящийся в собственности государства земельный участок, однако он не предпринял шагов в этом направлении.
Согласно предоставленному начальником управления архитектуры и градостроительства аппарата мэрии Еревана профессиональному мнению, обосновано, что эти незаконные здания-постройки и забор не могут быть узаконены, поскольку относятся к землям лесного фонда.
Таким образом, мэр Еревана решил не узаконивать самовольно построенные здания-строения на земельном участке, находящемся в собственности государства, по адресу ул. Шрджанаин 102/4, административный район Малатия-Себастия.
Руководителю административной области Малатия-Себастия поручено при посредничестве сотрудников мэрии и службы охраны общественного порядка снести эти самовольные постройки.