Ի՞նչ է ասել Լավրովը ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ
23/09/2020 16:36
Ադրբեջանի խորհրդարանի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ այսօր Միլի Մեջլիսի ղեկավար Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, թե «Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները խանգարում են հակամարտության կարգավորմանը, և Ռուսաստանը կողմ է հինգ օկուպացված շրջանների վերադարձին, խաղաղապահների տեղակայմանը տարածաշրջանում և տրանսպորտային-կոմունիկացիոն համակարգերի վերականգնմանը»:
Պարզաբանում ստանալու համար Aysor.am-ը դիմեց ՀՀ ԱԳՆ, որտեղից պատասխանեցին.
«Մեզ համար Ադրբեջանի պաշտոնական մամուլի հաղորդագրությունները տեղեկատվության հավաստի աղբյուր չեն: Մենք ծանոթացել ենք ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական հաղորդագրությանը»:
Իսկ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքում Լավրովի և Գաֆարովայի հանդիպման վերաբերյալ հաղորդագրությունում նշված է, որ «կողմերի ուշադրության կենտրոնում է եղել տարածաշրջանային անվտանգության հարցը, այդ թվում՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ներկայիս վիճակն ու հեռանկարները»:

Что сказал Лавров об урегулировании нагорно-карабахского конфликта во время встречи с председателем парламента Азербайджана
23/09/2020 17:37
Парламент Азербайджана опубликовал сообщение о том, что министр иностранных дел России Сергей Лавров сегодня в ходе встречи с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой заявил, что «высказывания премьер-министра Армении Никола Пашиняна по Нагорному Карабаху препятствуют процессу урегулирования конфликта и российская сторона в процессе урегулирования выступает за возвращение пяти оккупированных районов, размещение миротворцев на территории и восстановление транспортно-коммуникационной системы».
Aysor.am обратился в МИД Армении с просьбой прокомментировать это заявление.
«Сообщения официальной прессы Азербайджана не являются для нас достоверным источником информации. Мы ознакомились с официальным сообщением МИД РФ», - ответили в МИД Армении.
А в сообщении о встрече главы МИД РФ С.Лаврова с председателем Милли Меджлиса Азербайджана С.Гафаровой на официальном сайте МИД России отмечается, что «в фокусе внимания сторон также находилась проблематика региональной безопасности, включая состояние и перспективы нагорно-карабахского конфликта».