Վարչապետը պետք է ԱԺ-ին պարզաբանում տա Ադրբեջանի հետ տարվող բանակցությունների շրջանակներում «կոնֆիդենցիալ» տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ. Մարուքյան
25/09/2020 16:38
Վարչապետը պետք է ԱԺ֊ին պարզաբանում տա Ադրբեջանի հետ տարվող բանակցությունների շրջանակներում իր իսկ կողմից որակված «այսպես կոչված կոնֆիդենցիալ» տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան գրառում է արել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կառավարությունում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական լրատվամիջոցները, իշխանական շրջանակները, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը նոր կոմպոնենտ են մտցրել քարոզչական արշավի մեջ, այսպես ասած՝ կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիաների բացահայտում:
«Ես ադրբեջանցի գործընկերներին խորհուրդ եմ տալիս չգնալ այդ ճանապարհով, որովհետև եթե մտանք այդ դաշտ, սկսեցինք կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիաներ տարածել, վախենամ՝ դրանից Ադրբեջանի ներքաղաքական վիճակը հուսահատորեն ապակայունանա: Այնպես որ խորհուրդ եմ տալիս վերադառանալ կառուցողական դաշտ, չգնալ տրորված ճանապարհով», - ասել է վարչապետը:
Նշենք նաև, որ  ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն այսօր հայտարարել է, որ Փաշինյանը, փաստորեն, ոչ թե հերքում է ադրբեջանցիների կողմից վերջերս բացահայտվող տեղեկությունները իր և Ալիևի ստվերային գործարքների մասին, այլ հաստատում է այն՝ միաժամանակ վախեցնելով Ալիևին սեփական կոմպրոմատով:
«Ինչպես մի հայտնի ֆիլմում էր ասվում. Влюбляйтесь, женитесь, разводитесь. Сходите с ума - море рядом: Բայց ոչ Նիկոլը, ոչ էլ Ալիևը Հայաստանի և հայ ժողովրդի հաշվին իրենց սիլիբիլիները անել չեն կարող: Երկուսդ էլ մեզանից հեռու մնացեք: Ցանկացած նորմալ քաղաքական համակարգի դեպքում այսքանից հետո վարչապետը պիտի հրաժարական տար, իսկ ԱԱԾ-ն՝ լրջագույն կերպով զբաղվեր այս խնդիրներով: Այս ամենի հաշիվը դեռ բաց է, բայց հատուցման ժամը հեռու չէ», - նշել է Աշոտյանը:

Премьер должен дать разъяснение парламенту об обмене «конфиденциальной» информацией в рамках проводимых переговоров с Азербайджаном – Эдмон Марукян
25/09/2020 17:21
Премьер-министр должен дать разъяснение Национальному Собранию об обмене квалифицированной им самим «так называемой конфиденциальной» информации в рамках проводимых переговоров с Азербайджаном. Об этом написал на своей странице в Facebook руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в ходе встречи с делегацией во главе с председателем Национального Собрания Арцаха заявил о том, что военно-политическое руководство Азербайджана внесло новый компонент в пропагандистскую кампанию – раскрытие так называемой конфиденциальной информации.
«Я советую азербайджанским коллегам не идти по этому пути, поскольку если мы перейдем на это поле, начнем распространять конфиденциальную информацию, то боюсь, что после этого внутриполитическая ситуация в Азербайджане будет окончательно дестабилизирована», - сказал премьер-министр Армении.
Отметим, что заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян заявил сегодня, что Пашинян, фактически не опровергает, а подтверждает раскрытую на днях азербайджанцами  информацию о теневых сделках между ним и Алиевым, при этом угрожая Алиеву собственным компроматом.
«Как говорится в известном фильме: "Влюбляйтесь, женитесь, разводитесь. Сходите с ума – море рядом". Однако ни Никол, ни Алиев не могут флиртовать за счет Армении и армянского народа. Вы двое – держитесь от нас подальше. В любой нормальной политической системе после всего этого премьер-министр подал бы в отставку, а Служба национальной безопасности серьезно занялась бы этими проблемами. Счет еще не закрыт, но время ответа близко», - отметил Армен Ашотян.