Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան համարում ենք Արցախի բնակչության դեմ մասսայական հարձակումների շղթայի հերթական օղակը, որ իրականացվել են հակամարտության ողջ ընթացքում. Արցախի ԱԺ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վճռականորեն դատապարտում է 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից մեր Հանրապետության դեմ ձեռնարկված ագրեսիայի ակտը, ասված է Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի հայտարարությունում:
«Ադրբեջանի լայնամասշտաբ հարձակումը, որի ընթացքում թիրախավորվել է այդ թվում նաև Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի և սահմանամերձ բնակավայրերի խաղաղ բնակչությունը, դաժան հանցագործություն է, որի համար Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ենթակա է միջազգային քրեական պատասխանատվության:
Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան համարում ենք Արցախի Հանրապետության բնակչության դեմ մասսայական և կանոնավոր հարձակումների շղթայի հերթական օղակը, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի կողմից հակամարտության ամբողջ ընթացքում ինչպես խաղաղ, այնպես էլ պատերազմի ժամանակ, ինչը միջազգային իրավունքով որակվում է որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն:
Համոզված ենք, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների, այդ թվում՝ կյանքի իրավունքի չդադարող խախտումների պայմաններում, Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների համար միջազգային հանրության համարժեք և ադեկվատ պատասխան կդառնա Արցախի փաստացի անկախության ճանաչումը, ինչը թույլ կտա երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում:
Միջազգային գործընթացներում Արցախի Հանրապետության ինտեգրման, Հանրապետության իշխանությունների հետ ուղիղ երկխոսության, մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մեխանիզմների ակտիվացման միջոցով միջազգային հանրությունը կցուցադրի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանն ուղղված Ադրբեջանի ագրեսիվ, անօրինական և հանցավոր գործողությունների անընդունելիությունը: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը կոչ է անում աշխարհի առաջադեմ երկրների խորհրդարաններին իրենց ձայնը բարձրացնել ի պաշտպանություն արցախցիների ազատության և անկախության իրավունքների, օգտագործել իրենց ամբողջ հեղինակությունը ադրբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու և մասսայական արյունահեղությունը կանխելու համար», - ասված է հայտարարությունում:

Artsakh NA: We consider Azerbaijan's armed attack to be another link in the chain of mass and systematic attacks against Artsakh population
27/09/2020 14:05
Artsakh National Assembly issues a statement condemning the aggression by the Azerbaijani side.
The National Assembly of the Republic of Artsakh strongly condemns the act of aggression committed by Azerbaijan on 27 September 2020 against our Republic, the statement says.
“The large-scale offensive of Azerbaijan, during which civilians were also attacked, both in the capital Stepanakert and in the border settlements, is a cruel crime and entails international criminal responsibility for the military-political leadership of Azerbaijan.
We consider the armed attack of Azerbaijan to be another link in the chain of mass and systematic attacks against the population of the Republic of Artsakh, carried out by Azerbaijan throughout the conflict, both in times of peace and war, which is qualified by international law as a crime against humanity.
We are convinced that in conditions of persistent violations of fundamental rights of the citizens of Artsakh, including the right to life, an equivalent and adequate response of the international community to the criminal actions of Azerbaijan will be the international recognition of the de facto independence of Artsakh, which will help establish long-term peace in the region.
By integrating the Republic of Artsakh into international processes, direct dialogue with the authorities of the Republic and activating international mechanisms for the protection of human rights of the citizens of Artsakh, the international community will demonstrate its rejection of the aggressive, illegitimate and criminal actions of Azerbaijan to resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict. The National Assembly of the Republic of Artsakh appeals to the parliaments of progressive countries of the world with a call to raise their voice in defence of the Artsakh people's rights to freedom and independence, to use all their authority to end the Azerbaijani aggression and prevent massive bloodshed," the statement concluded.