Հայտարարել եմ ռազմական դրություն և համատարած զորահավաք տասնութից բարձր տարիքային խմբի համար. Արայիկ Հարությունյան
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ է հրավիրվել: Հանդես գալով պատգամավորների առջև՝ հայտարարել եմ ռազմական դրություն և համատարած զորահավաք տասնութից բարձր տարիքային խմբի համար, ասված է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի տարածած հաղորդագրությունում:
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ պատերազմի կողմնակից չենք, բայց պատրաստ ենք պատերազմի:
Մեզանից ավելի շատ խաղաղություն սիրող ու խաղաղության կողմնակից չկա:
Մենք չենք ցանկացել պատերազմ, այս պատերազմը մեզ պարտադրվել է, և պարտավոր ենք պաշտպանել մեր հայրենիքն ու ընտանիքները:
Իրավիճակի սրման համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունը:
Տարածաշրջանում հղի հումանիտար աղետի համար պատասխան է տալու անձամբ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը», - ասված է Հարությունյանի հայտարարությունում:

Artsakh President declares martial law and mobilization for groups above 18
Artsakh president Arayik Harutyunyan stated that an urgent session of the Artsakh NA has been convened during which he declared martial law and mobilization for the groups above 18.
“We have many times stated that we are not for war but we are prepared for it. There is no one more peace loving than we, no one that is for peace than we. We did not want war, this is an imposed war and we are obliged to defend our homeland and families,” the president said, adding that the Azerbaijani military political leadership bears the whole responsibility.
“Azerbaijani president Ilham Aliyev will personally answer for the humanitarian disaster in the region,” Harutyunyan said.