Այս պահին կարևոր է Արցախի միջազգային ճանաչումը. Մասիս Մայիլյան
Միջազգային ճանաչումը կլինի այն զսպող քայլը, որով լավագույն պատասխանը կտրվի Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիային: Այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ նշեց ԱՀ ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի կողմից Արցախի ճանաչման հնարավորությանը՝ նախարարն ասաց, որ տավուշյան դեպքերից հետո հարցն արդիականացվել է: Արցախի ու Հայաստանի հարաբերությունների իրավական հիմքերը, հատկապես՝ անվտանգության ոլորտում, պետք է ամրագրվեն ու դրանց պետք է նոր որակ հաղորդվի: Նա միաժամանակ նկատեց, որ  այս պահին կարևոր է Արցախի միջազգային ճանաչումը:
Մայիլյանը նաև ընդգծեց, որ կարևոր խնդիր է հիմա ռազմական գործողությունները կանգնեցնելը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին պայմանավորվածություն չկա, որ կողմերը հանդիպեն ու նոր զինադադար կնքեն:
Արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը նկատեց, որ երկու թշնամու դեմ ենք պայքարում:
Ասում է՝ հայտարարություններն այսբերգի երևացող կողմն են, նաև փակ զրույցներ էլ կան, որոնք ուղղված են Թուրքիայի զսպմանը:

The international recognition of Artsakh will be the restricting step and will be the best response to Azerbaijan’s large scale aggression, Artsakh Republic Foreign Minister Masis Mayilyan told the reporters.
Referring to the recognition of Artsakh by Armenia, the minister said after the Tavush developments the issue has been modernized and the legal bases of the relations of Artsakh and Armenia especially in security sector must be registered and get new impetus.
At the same time Mayilyan stressed the necessity of international recognition of Artsakh.
The minister also emphasized the importance to make the military actions stop.
According to him, so far there are no arrangement for the sides to meet and sign new ceasefire.
He also said that Artsakh is fighting against two enemies. “The statements are visible side of the iceberg but there are also closed conversations aimed to restrict Turkey,” he said.