Ռուսաստանի և Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարները կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները Ղարաբաղում
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հոկտեմբերի 1-ին հեռախոսազրույց է ունեցել թուրք գործընկեր Մևլութ Չավուշօղլուի հետ:
Ինչպես հայտնում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն՝ մանրակրկիտ քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ լարվածության աճը:
Նախարարներն իրենց լուրջ մտահոգությունն են հայտնել շարունակվող զինված դիմակայության կապակցությամբ և կողմ արտահայտվել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցմանը: Ընդգծվել է հակամարտության մեջ այլ շրջաններից ապօրինի զինված խմբավորումների զինյալների ներգրավման անթույլատրելիությունը: Նշվել է ծայրաստիճան հավասարակշռված քայլերի անհրաժեշտությունը՝ Բաքվին և Երևանին քաղաքական և դիվանագիտական օգնություն ցուցաբերելու տեսանկյունից:
Նրանք վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը սերտ համակարգմամբ իրավիճակը կայունացնելու, հնարավորինս շուտ հակամարտության կարգավորումը խաղաղ բանակցային հունի վերադարձնելու համար:
Ռուսական կողմից ուշադրություն է հրավիրվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկված ջանքերի վրա, այդ թվում՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների համատեղ հայտարարության վրա:
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ օրակարգի արդիական թեմաներին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ հետագա շփումները պահպնելու համար:

Главы МИД России и Турции высказались за немедленное прекращение боевых действий в Карабахе
1 октября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу.
Как сообщает МИЛ России, обстоятельно обсуждена эскалация напряженности вокруг Нагорного Карабаха.
Министры выразили серьезную озабоченность продолжающейся вооруженной конфронтацией, высказались за немедленное прекращение боевых действий. Подчеркнута недопустимость вовлечения в конфликт боевиков незаконных вооруженных формирований из других регионов. Отмечена востребованность предельно взвешенных шагов в плане оказания политико-дипломатического содействия Баку и Еревану.
Подтверждена готовность к плотной координации действий России и Турции для стабилизации обстановки в целях скорейшего возвращения урегулирования нагорно-карабахского конфликта в мирное переговорное русло.
С российской стороны привлечено внимание к усилиям, предпринимаемым сопредседателями Минской группы ОБСЕ, включая Совместное заявление Президентов России, США и Франции от 1 октября 2020 г.
Затронуты актуальные вопросы двусторонней повестки дня. Условлено о поддержании дальнейших контактов.