Ադրբեջանի զինվորների դիերի գրեթե բոլորի գրպաններում եղել են ներարկիչներ, պատերազմ են ուղարկվել թմրեցված վիճակում. Պողոսյան
01/10/2020 10:23
Անցած գիշեր, սեպտեմբերի 27-ից հետո, առաջին անգամ առաջնագծի երկայնքով հարաբերական անդորր է եղել, բացառությամբ մի քանի հրաձգությունների, ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախի նախագահի մամուլի պատասխանատու Վահրամ Պողոսյանը:
«Այս պահի դրությամբ վիճակը հարաբերական հանգիստ է, բայց պատերազմը շարունակվում է», - նշեց նա՝ ավելացնելով, որ հետախուզությունը փոխանցել է, որ այս օրերին առաջնագծի տարբեր ուղղություններում Ադրբեջանի զոհերի մեծ մասը եղել է Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները:
«Ըստ մեր տվյալների՝ լուրջ դժգոհություներ են առաջացել Ադրբեջանում ապրող փոքրամասնություններ շրջանում: Առաջիկայում, հավանաբար, նրանց բողոքի ակցիային ականատես կլինենք», - նշեց Պողոսյանը:
Նա մի փաստ էլ ներկայացրեց՝ մեր տարածքում հայտնված Ադրբեջանի զինվորների դիերի գրեթե բոլորի գրպաններում եղել են ներարկիչներ: Վահրամ Պողոսյանի խոսքով՝ դա խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը պատերազմ է ուղարկում զինվորներին՝ արդեն թմրեցված վիճակում. «Սա ռազմական հանցագործություն է»:

Азербайджан отправляет своих военнослужащих на войну под действием наркотиков – пресс-секретарь президента Карабаха
01/10/2020 10:25
В карманах всех азербайджанских военнослужащих, трупы которых находятся на территории армянской стороны, обнаружены шприцы. Об этом заявил пресс-секретарь президента Нагорного Карабаха Ваграм Погосян сегодня на брифинге.
«Без исключения, в карманах всех азербайджанских военнослужащих обнаружены шприцы. Это свидетельствует о том, что их отправляли на войну под действием наркотиков, что является военным преступлением», - сказал Погосян.
Он также сообщил, что по данным разведки, большая часть погибших с азербайджанской стороны являются представителями нацменьшинств.
«Только по одному направлению погибли 140 лезгин, несколько сот талышей. И данный факт порождает волнения среди общин, поскольку подобные действия похожи на политику этнической чистки», - отметил Погосян.