Հայաստանի ժուռնալիստների միության կոչը՝ աշխարհում գործող բոլոր լրատվական կազմակերպություններին, իրավապաշտպան կառույցներին
01/10/2020 21:30
Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) և Հայաստանի դեմ սանձազերծված պատերազմի հինգերորդ օրը՝ հոկտեմբերի 1-ին, Արցախում ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորել են իրենց մասնագիտական պարտականություններն իրականացնող լրագրողների։
Այսպիսով՝
1․ Արցախի Մարտունի քաղաքում ադրբեջանական զինուժը հրետակոծել է Le Monde պարբերականի լրագրողներին ու նրանց ուղեկցող անձնակազմին, ինչի արդյունքում ծանր վիրավորում են ստացել Ֆրանսիայի քաղաքացիներ՝ ֆրանսիական Le Monde պարբերականի երկու լրագրողները, իսկ խմբին ուղեցող Մարտունի քաղաքի բնակիչը հրետակոծության ժամանակ զոհվել է: Տեղի ունեցածին անդրադարձել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուիլ Մակրոնը։
2․ Մարտական գործողությունները լուսաբանելու ժամանակ հարձակման է ենթարկվել նաև հայաստանյան «Արմենիա» հեռուստաընկերության «ԺԱՄԸ» լրատվականի նկարահանող խումբը:  Վիրավորում է ստացել օպերատորը:
3․ Մարտունիում ադրբեջանական զինուժի թիրախային կրակի տակ հայտնված լրագրողների խմբում է եղել նաև հայկական 24News․am առցանց հեռուստաընկերության լրագրողը։
4․ Նույն օրը հրետակոծության տակ է հայտնվել նաև ռուսաստանյան Дождь հեռուստաընկերության փոխխմբագիրը։
5․ Մարտունի քաղաքում հրետակոծության է ենթարկվել հայաստանյան «ՍիվիլՆեթ» հանդեսի հինգ հոգանոց նկարահանող խումբը։
6․ Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորել են նաև Արցախում լրագրողական առաքելություն իրականացնող Agence France-Presse (AFP) միջազգային լրատվական գործակալության լրագրողներին տեղափոխող մեքենան:
Ադրբեջանի հարձակումից տուժած լրագրողներին ցուցաբերվում է բժշկական օգնություն, ընդհուպ՝ մինչև բարդ վիրահատական միջամտություններ։
Հոկտեմբերի 1-ի հարձակումները նախորդ օրերին տեղի ունեցած հարձակումների շարունակությունն են, օրինակ՝
1․ Սեպտեմբերի 28-ին անօդաչու թռչող սարքը թիրախավորել էր հայկական «Շանթ» հ/ը և Tert.am  լրատվական կայքերի նկարահանող խմբերը՝ լրագրողներ ու օպերատորներ:
Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են ոչ միայն Արցախի խաղաղ բնակիչներին, այլ նաև պատերազմական գոտում իրենց մասնագիտական պարտքը կատարող լրագրողներին։ Ընդ որում, դա կատարվում է նպատակուղղված․ բոլոր լրագրողները գործում են PRESS տարբերանշաններով, ինչը, սակայն, չի խանգարում հրետակոծել նրանց։ Դա հիմնավոր կասկած է առաջացնում, որ Ադրբեջանը լրագրողներին թիրախավորում է կանխամտածված՝ թերևս, այդ կերպ նպատակ ունենալով կանխել պատերազմի մասին իրական տեղեկատվության հաղորդումը միջազգային հանրությանը։ Իր այս քայլով Ադրբեջանը խախտում է բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաներ ու համաձայնագրեր, ինչը պետք է արժանանա համապատասխան կառույցների համարժեք գնահատականին։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը կոչ է անում աշխարհում գործող բոլոր լրատվական կազմակերպություններին, իրավապաշտպան կառույցներին՝ համարժեք գնահատական ներկայացնել լրագրողներին թիրախավորելու Ադրբեջանի դատապարտելի գործողությունների առնչությամբ՝ պահանջելով ապահովել պատերազմական գործողությունները լուսաբանող լրագրողների նկատմամբ չեզոքություն պահպանելու միջազգային նորմը։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը երախտագիտություն է հայտնում իրենց կյանքը վտանգի ենթարկող բոլոր լրագրողներին, նրանց աջակցող տեխնիկական անձնակազմերի ներկայացուցիչներին՝ մեզ համար այս ճակատագրական պահին իրենց մասնագիտական պարտքը կատարելու ու աշխարհին մեզ պարտադրված պատերազմի մասին հավաստի ու անաչառ տեղեկություններ հաղորդելու համար։ Ցավակցում ենք Le Monde պարբերականի լրագրողների խմբին ուղեցող երիտասարդի ընտանիքին և բոլոր հարազատներին:

Union of Journalists of Armenia apply to all active media organizations and human rights organizations of the world
On October 1, the fifth day of the war unleashed against Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenia with the overt support of Turkey, the Azerbaijani Armed Forces targeted journalists performing their professional duties in Artsakh.
And so:
1․ In the city of Martuni of Artsakh, the Azerbaijani Armed Forces shelled journalists of the French Le Monde newspaper and their escorting personnel, as a result of which citizens of France (two journalists of Le Monde) were seriously wounded, while the resident of Martuni escorting the group was killed during the shelling. President of France Emmanuel Macron has touched upon the incident.
2․ The crew of “ZHAME” (HOUR) news program of Armenia’s ARMENIA TV station were also attacked while providing coverage of the hostilities (the cameraman of the crew was wounded).
3․ A journalist for the Armenian 24News.am online TV company was among the group of journalists who were under target fire of the Azerbaijani Armed Forces in Martuni.
4․ The same day, the deputy editor of Дождь (Dozhd) TV company was also shelled.
5․ The five-member crew of Armenia’s CivilNet TV was also exposed to shelling in the city of Martuni.
6․ The Azerbaijani Armed Forces also targeted the vehicle transporting the journalists of Agence France-Presse (AFP) who were carrying out their journalistic mission in Artsakh.
The journalists affected by Azerbaijan’s attacks are being provided with medical assistance and are even undergoing difficult surgeries.
The attacks of October 1 are the continuation of the attacks made over the past few days, including the following:
1․ On September 28, an unmanned aerial vehicle targeted the crews (journalists and cameramen) of the Armenian SHANT TV Company and Tert.am news website.
The Azerbaijani Armed Forces are targeting not only peaceful civilians of Artsakh, but also journalists performing their professional duties in the war zone. Moreover, this is targeted — all the journalists have PRESS logos, but this does not bother the Azerbaijani Armed Forces from shelling them. This sparks substantiated doubt that Azerbaijan is deliberately targeting journalists, perhaps with the purpose of preventing journalists from reporting the real information about the war to the international community. With this, Azerbaijan is violating several international conventions and agreements, and there must be an adequate evaluation from the relevant institutions.
The Union of Journalists of Armenia calls on all active media organizations and human rights organizations of the world to give an adequate evaluation of the condemnable actions of Azerbaijan of targeting journalists, with the demand to ensure the international norm of protection of neutrality towards journalists providing coverage of the military operations.
The Union of Journalists of Armenia expresses gratitude to all journalists who are putting their lives on the line and the representatives of the technical staffs supporting those journalists for performing their professional duties and reporting credible and impartial news about the war imposed on us Armenians at a crucial moment for us Armenians. We express condolences to the family and all the relatives of the young person who was escorting the group of journalists of Le Monde. We wish all of our wounded and affected colleagues a speedy recovery.