Մենք հրադադար չենք աղերսելու. Արթուր Թովմասյան
Մենք պատերազմն առաջ ենք տանում մտածված կերպով, որպեսզի ամեն օպերացիաների հետևանքով ավելի քիչ կորուստներ ունենանք, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Արցախ խորհրդարանի նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
«Ադրբեջանի նախագահը գնաց արկածախնդրության: Կարծում եմ՝ արկածախնդրության գնալու նրան ստիպել է Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը: Մենք համաչափ հակահարվածներ ենք տալիս, և ամեն ինչ վերահսկվում է: Մենք հրադադար չենք աղերսելու: Պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը, բայց այն վարում է Թուրքիան: Էրդողանն ուզում է քիթը մտցնել Անդրկովկաս: Իսկ մենք նրանց հետ համարժեք լեզվով ենք խոսում», - ասաց բանախոսը:
Արթուր Թովմասյանը հիշեցրեց, որ Ռուսաստանը փորձեր է կատարում բանակցային սեղանի շուրջ բերել հակամարտող կողմերին՝ ի դեմս Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների:
«Հնարավոր է, որ շատ արագ նաև պաշտպանության նախարարները սեղանի շուրջ նստեն: Այսօր վիճակը հանգիստ է, բայց մենք պետք է աչալուրջ լինենք», - ասաց ԱՀ խորհրդարանի նախագահը:

Мы не будем просить перемирия – спикер парламента Арцаха
Президент Азербайджана пошел на авантюру. Считаю, что на эту авантюру его толкнуло военно-политическое руководство Турции, заявил сегодня спикер парламента непризнанной Республики Арцах Артур Товмасян.
«Мы вынуждены отвечать Азербайджану его же методами. Обстановка полностью контролируется. Мы не будем просить перемирия. Войну начал Азербайджан, но ведет ее Турция. Эрдоган хочет засунуть свой нос в Закавказье. А мы говорим с ними на соразмерном языке», - сказал Артур Товмасян.
Он напомнил о том, что Россия пытается посадить конфликтующие стороны за стол переговоров в лице глав МИД Армении и Азербайджана.
«В России пытаются посадить за стол переговоров глав МИД Армении и Азербайджана. Возможно, что и главы Минобороны сядут за стол переговоров. Сегодня обстановка спокойная, но мы должны быть бдительны», - сказал спикер парламента Арцаха.