Ասադը Թուրքիային մեղադրել է Ղարաբաղում Սիրիայից ահաբեկիչներ օգտագործելու համար
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին РИА Новости-ին սիրիական ընդդիմության աղբյուրները, որոնք ծանոթ են իրավիճակին, Լեռնային Ղարաբաղում սպանվել է Սիրիայից 93 վարձկան, նրանցից 53-ի մարմինները փոխանցվել են Սիրիա նախօրեին: Սիրիական ընդդիմության մեկ այլ աղբյուր հայտնել է, որ հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Ղարաբաղում կա 322 «լավ հագեցած» սիրիացի վարձկան:
Սիրիայի առաջնորդի խոսքով՝ Թուրքիան տարբեր երկրներից ահաբեկիչներ է օգտագործել Սիրիայում, Լիբիայում կիրառել է նույն մեթոդները. Նա այնտեղ օգտագործել է ահաբեկիչներ Սիրիայից և, գուցե, այլ պետություններից:

Асад обвинил Турцию в использовании террористов из Сирии в Карабахе
Турция использует террористов из Сирии и других стран в Нагорном Карабахе, заявил в интервью РИА Новости президент САР Башар Асад.
Как сообщили ранее РИА Новости источники в сирийской оппозиции, знакомые с ситуацией, в Нагорном Карабахе убиты 93 наемника из Сирии, тела 53 из них накануне были доставлены в САР. Другой источник в сирийской оппозиции заявлял РИА Новости, что по состоянию на 1 октября в Карабахе находились 322 «хорошо оснащенных» сирийских наемника.
По словам сирийского лидера, Турция использовала в Сирии террористов из разных стран, применяла те же методы в Ливии – использовала там террористов из САР и, может быть, других государств.