Թույլ չենք տա, որ ահաբեկիչները, որոնց դեմ նահատակ Սուլեյմանին է կռվել, լինեն Իրանի սահմանների մոտ. Հասան Ռոհանի
07/10/2020 15:26
Իրանը թույլ չի տա այն ահաբեկիչներին, որոնց դեմ նահատակ Սուլեյմանին, հայտնվել մեր սահմանների մոտ
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին չորեքշաբթի նախարարների կաբինետի նիստում անդրադարձել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական գործողություններին և ընդգծել է Իսլամական Հանրապետության անվտանգության համար սպառնալիքը:
Մասնավորապես, նա ասել է.
«Մեր տարածաշրջանը շատ զգայուն և կարևոր տարածաշրջան է: Նախ՝ մեզ համար շատ կարևոր է հողի, գյուղերի և սահմանամերձ քաղաքների անվտանգությունը: Լինի դա Արևելյան Ադրբեջանում, Արդաբիլում կամ այլ տեղ, հիմա Ղարաբաղի տարածաշրջանում երկու երկրների պատերազմը, որը տևում է մոտ 10 կամ 11 օր, մոտ է մեր սահմաններին»:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հետ զրույցում կարևոր շեշտադրումներից մեկն Իրանի անվտանգության վրա ուշադրություն դարձնելու խնդիրն էր:
Ըստ նրա՝ կրակի, պատերազմի ու արյան միջոցով ոչինչ և ոչ մի խնդիր հնարավոր չէ լուծել: Կան այլ եղանակներ, և Թեհրանը պատրաստ է ցանկացած այլ կերպ օգնել հակամարտության լուծմանը:
«Այսպիսով, առաջին խնդիրը մեր անվտանգությունն է: Երկրորդ հարցը ահաբեկիչների խնդիրն է, դա մեզ համար անընդունելի է, և մենք թույլ չենք տա, որ ահաբեկիչները, որոնց հետ երկար տարիներ կռվել ենք Սիրիայում, որոնց դեմ նահատակ Սուլեյմանին է կռվել, լինեն մեր սահմանների մոտ»,- ընդգծել է նախագահը:

Иран не позволит террористам, с которыми боролся мученик Сулеймани, оказаться у наших границ – Хасан Роухани
07/10/2020 15:05
Президент Ирана Хасан Роухани на заседании кабинета министров в среду коснулся военных действий между Азербайджаном и Арменией, подчеркнул угрозу безопасности для Исламской Республики.
Он, в частности, сказал: «Наш регион – очень чувствительный и важный регион. Во-первых, для нас очень важна безопасность земли, сел и приграничных городов. Будь то в Восточном Азербайджане, Ардебиле или где-то еще, сейчас война между двумя странами в Карабахском регионе, которая продолжается около 10 или 11 дней, близка к нашим границам».
Он отметил, что в беседе с президентом Азербайджана и премьер-министром Армении, одним из важных акцентов был вопрос о том, чтобы обратить внимание на безопасность Ирана.
По его словам, ничто и никакая проблема не может быть решена с помощью огня, войны и крови. Есть и другие способы, и Тегеран готов помочь любым другим способом решить конфликт.
«Итак, первая проблема – это наша безопасность. Что несколько снарядов попали на нашу землю. Попадание минометных снарядов, пушек и «Катюши» для нас совершенно неприемлемы, у нас с ними очень добрососедские отношения. Мы призываем всех обратить внимание на этот вопрос.
Второй вопрос – это проблема террористов, это неприемлемо для нас, и мы не позволим террористам, с которыми мы боролись в Сирии в течение долгих лет, против которых боролся мученик Сулеймани, оказаться у наших границ», – подчеркнул президент.