Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հոկտեմբերի 10-ին 12։00-ից հայտարարվում է հրադադար (Տեսանյութ)
10/10/2020 04:02
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հոկտեմբերի 10-ին 12.00ից հայտարարվում է հրադադար։
Մոսկվայում այսօր տեղի ունեցած Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների մոտ 11-ժամյա բանակցություններից հետո համաձայնեցված փաստաթղթի բովանդակությունը ներկայացրեց Սերգեյ Լավրովը։
Ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի ուղերձի և համապատասխան Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ.Պուտինի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ.Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Ի.Հ.Ալիևի պայմանավորվածությունների` կողմերը համաձայնեցին ստորև ներկայացված քայլերի շուրջ.
1. 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է կրակի դադարեցման մասին` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
2. Կրակի դադարեցման հստակ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հավելյալ։
3. Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինելու առարկայական բանակցությունների` խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով։

Cessation of hostilities to be declared in Nagorno Karabakh conflict zone from October 10, 12:00
Agreement on cessation of hostilities has been reached between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan with the mediation of Russian FM Lavrov from October 10 at 12:00 [Moscow time] with the humanitarian aim of exchanging prisoners of war and other captured persons as well as to exchange bodies of victims.
Statement by the Foreign Ministers of Russian Federation, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan:
In response to the call of the President of the Russian Federation V.V. Putin, and in accordance with the agreements of the President of the Russian Federation V.V. Putin, the Prime Minister of the Republic of Armenia N.V. Pashinyan and the President of the Republic of Azerbaijan I.H. Aliyev, the sides agreed on the steps presented below.
1. To declare a cessation of hostilities for humanitarian purposes on October 10, 2020, starting from 12:00, for the exchange of the prisoners of war, other people detained and bodies of those killed, with the mediation and in accordance with the criteria of the International Committee of the Red Cross.
2. Further parameters of the cessation of hostilities will be agreed upon additionally.
3. The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, on the basis of the fundamental principles of the settlement, are launching substantive negotiations with the aim of achieving early peaceful resolution.