Արմեն Աշոտյանն առաջարկում է սեպտեմբերի 27-ը սահմանել որպես Համազգային միասնության օր
«Հարց է, թե ինչպես կպահպանվի հումանիտար զինադադարը։ Այս ընթացքում անելիքներ շատ կան, բոլոր ճակատներում։
Տվյալ համատեքստում երկու առաջարկություն ունեմ։
1. ԱԺ-ին առաջարկում եմ Հայաստանի տոների և հիշատակի օրերի մասին օրենքում փոփոխություն իրականացնել և պատերազմի վերսկսման օրը՝ սեպտեմբերի 27-ը, սահմանել որպես Համազգային միասնության օր։
Այդ օրն, իրոք, ազգովի աննախադեպ բռնցքում էր. թե՛ Արցախի շուրջ, թե՛ Հայաստանի ներսում, թե՛ Սփյուռքում։
Իմ կարծիքով՝ սա պետք է գնահատել, պահպանել և ամրագրել օրենքով։
2. Մյուս առաջարկս վերաբերում է ՀՀ Կառավարությանը։
Հումանիտար դադարը ենթադրում է նաև զոհվածների մարմինների փոխանակում։
Մեր ժողովրդի արժանապատվության ու պետության ապագայի համար մղած պայքարում իրենց կյանքը նահատակած զինվորականների և խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի հիշատակի պատվին առաջարկում եմ գալիք օրերից մեկը Հայաստանում և Արցախում միասնաբար հայտարարել սգո օր՝ մեր խոնարումը բերելով բոլոր զոհվածներին, մեր զորակցությունը, համերաշխությունն ու գոտեպնդումը՝ իրենց ընտանիքներին։

Армен Ашотян предлагает провозгласить 27 сентября Днем всенародного единства
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян опубликовал запись на своей странице в Facebook.
«Соблюдение гуманитарного перемирия все еще под вопросом. В этот период предстоит сделать многое, на всех фронтах.
В данном контексте у меня есть два предложения.
1. Предлагаю парламенту внести изменения в закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения» и провозгласить день возобновления войны – 27 сентября – Днем всенародного единства.
В этот день, действительно, вся нация сплотилась в единый кулак – и в Арцахе, и в Армении, и в Диаспоре.
На мой взгляд, необходимо дать оценку и закрепить этот факт в законе.
2. Другое предложение касается правительства Армении.
Гуманитарный режим прекращения огня предполагает также обмен телами погибших.
В память об отдавших свою жизнь в борьбе за достоинство нашего народа и будущее государства военнослужащих и жертвах среди мирного населения предлагаю объявить один из предстоящих дней в Армении и Арцахе днем памяти – как дань нашего уважения всем погибшим, нашей поддержки, солидарности и сострадания – их семьям», - написал Армен Ашотян.