Ադրբեջանը շարունակում է լայնածավալ ռազմական գործողությունները. Մնացականյանը՝ համանախագահներին
Հոկտեմբերի 13-ին Ռուսաստանի Դաշնություն պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Հեռահար ձևաչափով հանդիպմանը միացել էր նաև ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները քննարկեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում օպերատիվ իրադրությունը: Նախարար Մնացականյանը ընդգծեց, ոչ չնայած հոկտեմբերի 10-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ նախարարական մակարդակով համատեղ հայտարարությանը՝ Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարում իր հանձնառությունը և շարունակում է լայնածավալ ռազմական գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքերի դիտավորյալ թիրախավորումը։
Նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծեց տեղում վերիֆիկացիոն համակարգերի ներդրման անհրաժեշտությունը՝ որպես կրակի դադարեցման և այդ ռեժիմի ամրապնդման կարևոր միջոց:

Азербайджан продолжает широкомасштабные боевые действия в Карабахе – глава МИД Армении
На встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ от России и Франции Игорем Поповым и Эндрью Шофером, личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком и французским сопредседателем Стефанов Висконти, который участвовал в режиме видеоконференции, глава МИД Армении Зограб Мнацаканян обсудил оперативную обстановку в зоне карабахского конфликта.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Мнацаканян заявил, что, несмотря на московское соглашение о прекращении огня от 10 октября, Азербайджан до сих пор не выполняет свои обязательства и продолжает широкомасштабные боевые действия, целенаправленный обстрел гражданского населения и инфраструктур.
Глава МИД Армении заявил о необходимости внедрения верификационных механизмов режима прекращения огня.