Այս պահին մեր զոհերի թիվը շատ մեծ է. ՀՀ վարչապետ (Տեսանյութ)
Այս պահին մեր զոհերի թիվը շատ մեծ է, ուղերձով դիմելով հայ ժողովրդին՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես սգում եմ մեր քաջարի նահատակների համար, ովքեր իրենց կյանքով պաշտպանեցին հայրենիքը, սեփական ժողովրդի ապրելու իրավունքը, մեր ինքնությունն ու ապագան», - ասաց վարչապետը։
Նա ասաց՝ խոնարհվում է բոլոր զոհերի, նահատակների, նրանց ընտանիքների, ծնողների առջև։
«Նրանց կորուստը համարում եմ իմ կորուստը, իմ անձնական կորուստը, իմ ընտանիքի կորուստը»,-ասաց վարչապետը։
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց՝ Արցախի պաշտպանության բանակը, ծանր մարտերով մարդուժի ու տեխնիկայի կորուստներ կրելով, վերահսկողության տակ է պահում ընդհանուր վիճակը՝ հակառակորդին պատճառելով մեծաթիվ կորուստներ։
«Բայց բոլորս պետք է իմանանք, որ ստեղծվել է բավականին ծանր իրադրություն, այս արձանագրումը չեմ անում հուսահատության կամ անելանելիության բերումով, այս տեղեկությունները փոխանցում եմ, որովհետև պարտավորություն ունեմ ճշմարտության լեզվով խոսելու ժողովրդի հետ, ի տարբերություն Ադրբեջանի, որ սեփական ժողովրդից թաքցնում է հազարավոր զոհերը ու, մեր հաշվարկներով, ավելի քան մեկ միլիարդ դոլարի զինտեխնիկայի կորուստը», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց՝ թուրք-ադրբեջանաաահաբեկչական դաշինքը հենց այնպես չի դադարեցնելու իր հարձակումը Արցախի ու Հայաստանի նկատմամբ։

В настоящий момент число наших жертв очень велико – премьер-министр Армении
В настоящий момент число наших жертв очень велико, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян в обращении к народу.
«Я скорблю о наших храбрых мучениках, которые своей жизнью защитили свою Родину, право своего народа на жизнь, а также нашу идентичность, достоинство и будущее», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян заявил, что преклоняется перед всеми жертвами, мучениками, их семьями, их родителями и особенно их матерями.
«Я считаю их потерю своей потерей, своей личной потерей, потерей моей семьи», - сказал премьер.
Он подчеркнул, что Армия обороны Арцаха в результате тяжелых боев, потерь в живой силе и технике сохраняет контроль над общей ситуацией, нанеся врагу огромные потери в живой силе и военной технике.
«Но все мы должны знать, что сложилась довольно сложная ситуация. Однако я отмечаю это не из-за отчаяния или безысходности. Я передаю эту информацию, потому что я обязан говорить с нашим народом на языке правды, в отличие от Азербайджана, который скрывает от своего народа тысячи жертв и, по нашим оценкам, потери военной техники на сумму более 1 миллиарда долларов», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что турецко-азербайджанский террористический альянс не прекратит нападения на Арцах и Армению.