«Հասցեական անդրադառնալ այն կողմին, որը խուսափում է հրադադարի պահպանման ռեժիմից». ՊՆ կոչը՝ միջազգային հանրությանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին
16/10/2020 15:25
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին վերահաստատում է, որ ՀՀ ԶՈՒ և Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները պատրաստ են պահպանել հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ստորագրված հումանիտար հրադադարի պայմանները, ինչպես նաև կիրառել հրադադարի ռեժիմի դիտարկման համաձայնեցված կարգավորումները, հայտնում է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Այս առումով հորդորում ենք միջազգային հանրությանը, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, իրենց հայտարարություններում և կոչերում հասցեական անդրադառնալ հակամարտության այն կողմին, որը զանազան միջոցներով խուսափում է հրադադարի ռեժիմի և այդ ռեժիմի պահպանման համար անհրաժեշտ վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հաստատումից», - գրել է ՊՆ խոսնակը։

Armenia’s MOD calls on OSCE Minsk Group to address only the conflicting party that violates ceasefire and avoids applying ceasefire verification mechanisms
Armenia’s Ministry of Defense reiterates that the Armenian Armed Forces and the subdivisions of the Artsakh Defense Army are ready to implement the conditions of the October 10 statement signed in Moscow and introduce agreed regulations for monitoring the ceasefire.
“In this regard we urge the international community and the OSCE Minsk Group Co-chairs in particular ,in their statements and calls address the side of the conflict which in different ways avoids applying verification mechanisms necessary for maintaining ceasefire,” Armenia’s MOD said in a statement.