Չարի ու բարու սահմանագիծն անցնում է հենց մեր հողի վրայով. Արցախի քաղհասարակության ներկայացուցիչների հայտարարությունը
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միացյալ զինված ուժերը` ահաբեկիչ-վարձկանների ներգրավմամբ, իրենց ողջ զինուժը նետեցին Արցախի վրա։
26 տարի շարունակ ադրբեջանական կողմը թե՛ պաշտոնական մակարդակում, թե՛ քաղաքացիական դիվանագիտության շրջանակներում բացարձակ անհանդուրժողականություն է դրսեւորել փոխզիջումների հարցում՝ պնդելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է վերադառնա իր վերահսկողության ներքո։ Այդպիսով, Ադրբեջանի կողմից կտրականապես մերժվել է Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը։ Բաքվի որդեգրած վերջնագրերի լեզուն առ ոչինչ է դարձրել միջազգային միջնորդների ջանքերը եւ այլընտրանքային խաղաղարար նախաձեռնությունները։
Միաժամանակ, Ադրբեջանը մշտական սադրանքների է դիմել Արցախի եւ Հայաստանի սահմաններին՝ խախտելով կրակի դադարեցման ռեժիմը, հայատյացություն բորբոքելով իր հասարակության մեջ՝ ռասիզմը բարձրացնելով մինչեւ պետական քաղաքականության աստիճանի։ Հասնելով Բուդապեշտում հայ սպային քնած ժամանակ կացնահարած եւ հունգարական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված քրեական հանցագործ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնմանը եւ վերջինիս հերոսացնելով, Արցախի դեմ 2016 թվականի ապրիլին պատերազմ սանձազերծելով եւ իր զինվորականների կողմից մարդկության դեմ գործած հանցագործությունները թույլ տալով, Բաքուն ամեն անգամ վերահաստատել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կազմում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ գոյության հնարավորության մասին իր բոլոր հավաստիացումները ոչինչ չարժեն։ Հակամարտության 1992-1994 թվականների ամենաթեժ փուլին հաջորդած բոլոր տարիները լի են եղել այդ պետության ցեղասպան քաղաքականության բազմաթիվ դրսեւորումներով, որոնք Օսմանյան Թուրքիայում 1915 թվականին իրականացված ցեղասպանության ուղղակի շարունակությունն են՝ հիմնված պատմության խեղաթյուրման եւ Ադրբեջանի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության բացահայտ հավակնություններ վրա՝ ո՛չ միայն Արցախի, այլ նաեւ Երեւանի հանդեպ։
Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ նոր՝ արդեն ադրբեջանա-թուրքական համատեղ ագրեսիան՝ միջազգային ահաբեկչական պատերազմի բոլոր դրսեւորումներով, մեր ժողովրդին այլ ելք չի թողել՝ բացի զենքը ձեռքին պաշտպանելուց իր նախնիների երկրում ապրելու իրավունքը։ Ոչնչացվում են քաղաքացիական օբյեկտներ՝ բնակելի տներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, հիվանդանոցներ, էլեկտրակայաններ, կամուրջներ, ճանապարհներ, հուշարձաններ, մշակույթի օջախներ ու եկեղեցիներ։ Տարածաշրջանը հայտնվել է հումանիտար աղետի եզրին։
Այս պատերազմի արդյունքը կարող է լինել միայն արցախցիների ինքնորոշման վերջնական ամրագրումը՝ որպես ֆիզիկական գոյության եւ սեփական ինքնության պահպանման միակ միջոց։
Մենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներս, ի դեմս հանրային գործիչների եւ հասարակական կազմակերպությունների առաջնորդների, կոչ ենք անում Հայաստանի եւ բոլոր երկրների իշխանություններին եւ միջազգային կազմակերպություններին, որոնց համար հումանիզմը, ազատությունն ու ժողովրդավարությունն անվերապահ արժեքներ են, առանց հապաղելու, հիմնվելով «անջատում՝ հանուն փրկության» սկզբունքի եւ մեր քաղաքացիների՝ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած հանրաքվեով ամրագրված միաձայն կամարտահայտման վրա, ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը։
Այսօր չարի ու բարու սահմանագիծն անցնում է հենց մեր հողի վրայով, եւ հանո՛ւն ապագայի՝ յուրաքանչյուրը, ով հավատում է խաղաղությանն ու արդարությանը, պարտավոր է ցույց տալ, թե որ կողմում է ինքը։

Today, the border between evil and good runs precisely on our land: statement of civil society representatives of Artsakh
17/10/2020 19:43
Civil society representatives of Artsakh issued a statement which runs as follows:
“On September 27, 2020, the combined armed forces of Azerbaijan and Turkey, with the involvement of terrorist mercenaries, unleashed all their military power on Artsakh.
For 26 years, the Azerbaijani side, both at the official level and within the framework of civil diplomacy, has demonstrated a categorical rejection of compromises, insisting on the return of Nagorno-Karabakh under its control. Thus, it unconditionally denied the fundamental right of the Karabakh Armenians to self-determination. The language of ultimatums used by Baku, derailed all the efforts of the international intermediaries and alternative peacemaking initiatives.
At the same time, Azerbaijan staged constant provocations on the borders with Artsakh and Armenia, violating the ceasefire, and incited Armenian-hating sentiments in society, elevating racism to the rank of state policy. By seeking the extradition and honoring as a hero of the criminal offender Ramil Safarov, who hacked a sleeping Armenian officer to death with an axe in Budapest and was sentenced to life imprisonment by Hungarian court, unleashing a war against Artsakh in April 2016 and allowing crimes against humanity to be committed, official Baku has always proved that all its assurances about the possibility of safe residence of Nagorno-Karabakh Armenians within the Republic of Azerbaijan are worthless.
All the years since the hot phase of the 1992-1994 conflict, are filled with numerous other testimonials to the genocidal policy of that state, which is a direct continuation of the tragedy of 1915 in Ottoman Turkey and is based on a distortion of history, open claims of senior management of AR not only for Artsakh but also for Yerevan. The new, already joint Azerbaijani-Turkish aggression, which has all the attributes of the war of international terrorism against the civilian population, left our people no choice but to defend their right to live on the land of their ancestors with weapons in their hands. Civilian objects are destroyed (residential buildings, schools, kindergartens, hospitals, power plants, bridges, roads, monuments and cultural institutions, churches). The region is on the verge of a humanitarian disaster.
And the result of this war can only be the final consolidation of Artsakh people’s self-determination as the only way to physically survive and preserve its own identity.
We, representatives of the civil society of Nagorno-Karabakh including public figures and leaders of non-governmental organizations, call on the authorities of Armenia and all countries that consider humanism, freedom and democracy to be unshakable values, as well as international organizations to recognize the independence of the Republic of Artsakh without delay, relying on the principle of "Remedial Secession" and on the will of our citizens, unanimously expressed in a Referendum on December 10, 1991.
Today, the border between evil and good runs precisely on our land, and for the sake of the future, everyone who believes in peace and justice must demonstrate which side they are on!