Մոսկվան արձագանքել է Ղրիմի «բռնակցման» մասին Էրդողանի խոսքերին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հայտարարությունը Ղրիմը որպես ռուսական տարածք չճանաչելու մասին ևս մեկ անգամ վկայում է այն մասին, որ Ռուսաստանը և Թուրքիան ռազմավարական գործընկերներ չեն: Այս կարծիքը Telegram-ի իր ալիքում հայտնել է ՌԴ Դաշնության խորհրդի անդամ Ալեքսեյ Պուշկովը:
«Զելենսկու հետ բանակցություններից հետո, Էրդողանը խոստացել է Ուկրաինայի հետ միասին «աջակցել Ղրիմի թաթարներին» (և ինչպես է նա նրանց «աջակցում», բոլորը շատ լավ գիտեն)… Էրդողանն ունի իր օրակարգը: Որևէ «միության» մասին անգամ խոսք չի կարող գնալ», - գրել է սենատորը:
Պետդումայի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Չեպան լիակատար համաձայն է այս կարծիքի հետ:
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ Էրդողանի խոսքերը «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը սատարելու մասին», ներառյալ՝ Ղրիմը, չեն կարող որևէ կերպ ազդել այս տարածաշրջանի Ռուսաստանի մաս լինելու վրա:
Նա ընդգծել է, որ հենց Թուրքիայի առաջնորդի հենց այդպիսի հայտարարություններն են, որ հստակ ցույց են տալիս նրա՝ որպես Ռուսաստանի գործընկերոջ, «հուսալիությունը»: Չեպան կարծում է, որ Էրդողանի դիրքորոշումը Ռուսաստանի համար ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում և թելադրված է ակնթարթային նկատառումներով:

В Москве отреагировали на слова Эрдогана об «аннексии» Крыма
Заявление президента Турции Реджепа Эрдогана о непризнании Крыма российской территорией лишний раз свидетельствует о том, что Россия и Турция не являются стратегическими партнерами.
Такое мнение в своем Telegram высказал член Совета Федерации Алексей Пушков.
«Эрдоган по итогам переговоров с Зеленским… пообещал вместе с Украиной „поддерживать крымских татар“ (а как она их „поддерживает“, все прекрасно знают)… у Эрдогана — своя повестка дня. Ни о каком „союзе“ речь и близко идти не может», — написал сенатор.
С таким мнением выразил полную солидарность зампред комитета Госдумы по международным делам Алексей Чепа.
При этом он отметил, что слова Эрдогана о «поддержке территориальной целостности Украины», включая Крым, никак не могут повлиять на то, что данный регион является частью России.
Он подчеркнул, что именно такие заявления главы Турции наглядно демонстрируют его «надежность» как партнера России. Чепа считает, что позиция Эрдогана не представляет никакой угрозы для России и продиктована сиюминутными соображениями.