Թուրքիան և Ադրբեջանը ձգտում են ընդլայնել ռազմական գործողությունների մասշտաբները և բարձրացնել դրանց ինտենսիվությունը. Արցախի ԱԳՆ
17/10/2020 20:06
Հոկտեմբերի 16-ին և հոկտեմբերի 17-ի վաղ առավոտյան Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ինչպես նաև քաղաք Շուշին և այլ բնակավայրեր ինտենսիվ հրթիռակոծման են ենթարկվել ադրբեջանա-թուրքական ուժերի կողմից: Քաղաքացիական օբյեկտների վրա այդ կանխամտածված հարձակման արդյունքում վիրավորում է ստացել առնվազն վեց խաղաղ բնակիչ:
Արցախի ԱԳՆ հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում ասված է.
Ադրբեջանա-թուրքական ուժերի շարունակվող հարձակումներն Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության վրա, ինչպես նաև հարվածները Հայաստանի Հանրապետության տարածքին վկայում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի՝ ռազմական գործողությունների մասշտաբները ընդլայնելու և դրանց ինտենսիվությունը բարձրացնելու ձգտումների մասին:
Այն պայմաններում, երբ Թուրքիայի, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկիչների եռյակ դաշինքը համառորեն հրաժարվում է իրականացնել հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների կողմից ընդունված հումանիտար զինադադարի մասին համատեղ հայտարարությունը, ինչպես նաև անտեսում է քաղաքակիրթ աշխարհի՝ արյունահեղությունը կանգնեցնելու կոչերը, անհրաժեշտ է, որպեսզի միջազգային հանրությունը խոսքերից անցնի գործուն քայլերի և կիրառի իր տնօրինության տակ գտնվող ողջ գործիքակազմը՝ դադարեցնելու Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիան:
Կրկին ընդգծում ենք, որ տարածաշրջանում խաղաղությունը վերականգնելու առավել արդյունավետ ոչ ռազմական միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումն է:

Artsakh MFA: Turkey’s and Azerbaijan’s intend to expand the scale and increase the intensity of the hostilities
17/10/2020 20:19
On October 16 and early in the morning of October 17, 2020, the capital of the Republic of Artsakh Stepanakert, as well as the city of Shushi and other communities became targets of intense missile strikes by the Azerbaijani-Turkish forces. At least six civilians were wounded in this deliberate attack on civilian objects, Artsakh MFA said in a statement.
The continuing attacks of the Azerbaijani-Turkish forces against the peaceful population of the Republic of Artsakh as well as strikes on the territory of the Republic of Armenia testify about Turkey’s and Azerbaijan’s intention to expand the scale and increase the intensity of the hostilities.
As the triple alliance of Turkey, Azerbaijan and international terrorists stubbornly refuses to implement the joint statement of the Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan on a humanitarian truce adopted in Moscow on 10 October, and continues to ignore the calls of the civilized world to stop the bloodshed, it is necessary that the international community moves from words to action using all the available toolkit to stop the aggression against the people of Artsakh.
We once again emphasize that the international recognition of the independence of the Republic of Artsakh is the most effective non-military way for the restoration of regional peace," the statement runs.