Ես և ՄԱԿ-ի ողջ անձնակազմը դատապարտում ենք քաղաքացիների թիրախավորումը. ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողն այցելել է Ադրբեջանի կողմից վիրավորված երեխաներին
17/10/2020 11:41
Հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի վաղ մանկության զարգացման ծրագրերի համակարգող Մայա Սիմոնյանը և Առողջության և սնուցման ծրագրերի համակարգող Միհրան Հակոբյանը «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնում այցելել են Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վիրավորված երեխաներին, հայտնում են ԲԿ-ի ֆեյսբուքյան էջում:
Այցի ընթացքում Շարփը ծանոթացել և շփվել է Նարեկի, Ռուբենի և Արծվիկի հետ, բոլորը տարբեր տարիքի՝ 2-ից 14: Նարեկը պատմեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողին վիրավորում ստանալու հանգամանքները: Նա նաև պատմեց իր հետաքրքրությունների մասին, այդ թվում՝ շախմատի և մաթեմատիկայի: Բացահայտեցին որ երկուսն էլ շուն են սիրում, փոխանակեցին իրենց շների նկարները և պայմանավորվեցին խաղալ շախմատ, երբ Նարեկը լիովին ապաքինվի:
Քանի որ Ռուբենը իր վիրավորումների հետևանքով նոր է վերսկսում խոսել, պրն. Շարփը երկար զրուցեց նրա մայրիկի հետ, ով ևս վիրավոր է: Ռուբենի մայրը պատմեց դժբախտության, որդու հետաքրքրությունների, այդ թվում՝ ֆուտբոլի մասին, որին հույս ունի վերադառնալ ապաքինվելուց հետո:
Բուժանձնակազմի խոսքով, փոքրիկ Արծվիկը այս օրերի ընթացքում առաջին անգամ ժպտաց՝ խաղալով ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աշխատակիցների կողմից բերված խաղալիքներով:
«Ես և ՄԱԿ-ի ողջ անձնակազմը դատապարտում ենք քաղաքացիների թիրախավորումը և սատարում ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ անհապաղ և տևական հրադադարի կոչին, քանի որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի», - նշեց Շարփը իր այցի ժամանակ՝ ավելացնելով, որ յուրաքանչյուր երեխա ունի խաղաղ մանկության հիմնարար իրավունք՝ անկախ իր բնակության վայրից:
Այցը ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի և ՀՀ Առողջապահության նախարարության սերտ համագործակցության արդյունք էր:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակը պատրաստ է անհրաժեշտության և կոչի դեպքում տրամադրել մարդասիրական օգնություն նրանց, ովքեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները կամ տուժել են այլ կերպ:

Я и весь персонал представительства ООН осуждаем целенаправленный обстрел мирных граждан – постоянный координатор ООН в Армении навестил раненых детей
Постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп, координатор программ детского развития ЮНИСЕФ Майя Симонян и координатор программ здоровья Мигран Акопян16 октября навестили в медицинском центре «Сурб Аствацамайр» детей, раненых в Нагорном Карабахе и Армении в результате азербайджанского обстрела, сообщается на странице МЦ «Сурб Аствацамайр».
В ходе визита Шомби Шарп пообщались с детьми – Нареком, Рубеном и Арцвиком – все они разного возраста, от 2 до 14 лет. Нарек рассказал постоянному координатору ООН о том, в каких обстоятельствах получил ранение. Он также рассказал о своих увлечениях, в том числе шахматах и математике. Как выяснилось оба любят собак, обменялись фотографиями собак и договорились сыграть в шахматы, как только Нарек полностью поправится.
Поскольку Рубен только начал говорить после ранения, Шомби Шарп пообщался с его мамой, которая также ранена. Мать Рубена рассказала постоянному координатору о том, как произошла трагедия, а также о любви сына к футболу, к которому он надеется вернуться после выздоровления.
По словам медперсонала, маленький Арцвик впервые за эти дни улыбнулся, увидев принесенные в подарок сотрудниками ЮНИСЕФ игрушки.
«Я и весь персонал представительства ООН осуждаем целенаправленный обстрел мирных граждан и поддерживаем призыв генерального секретаря ООН к незамедлительному и длительному перемирию, поскольку у конфликта нет военного решения, - сказал Шарп, добавив, что у каждого ребенка есть право на мирное детство, вне зависимости от места проживания.
Визит стал результатом тесного сотрудничества между армянским представительством ООН, офисом вице-премьера Мгера Григоряна и министерством здравоохранения Армении.
Офис ООН в Армении готов в случае необходимости и обращения предоставить гуманитарную помощь тем, кто вынужденно покинул свои дома или пострадал каким-то образом.