Հայաստանն իր զինվորականներին ուղարկել է Մոսկվա, Բաքուն անտեսել է Ռուսաստանի նախաձեռնությունը
Հայաստանն իր զինվորականներին ուղարկել է Մոսկվա՝ Ադրբեջանի ՊՆ ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու համար, որպեսզի քննարկեն ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի դիտարկման մեխանիզմը, «Интерфакс»-ին հայտնել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը:
«Երևանը դրական է արձագանքել Ռուսաստանի Դաշնության նախաձեռնությանը և ՊՆ ներկայացուցիչներին ուղարկել է Մոսկվա՝ ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպելու համար՝ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմը վերահսկելու մեխանիզմը համաձայնեցնելու նպատակով: Բայց, մեր տեղեկություններով՝ Բաքուն իր ներկայացուցիչներին չի ուղարկել այդ հանդիպմանը: Դա նշանակում է, որ Բաքուն, փաստորեն, հրաժարվում է Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունից և մերժում է Ռուսաստանի նախաձեռնությունը», - ասել է Գևորգյանը:
Նրա խոսքով, Երևանում կարծում են, որ Թուրքիան չի թույլատրել, որպեսզի Ադրբեջանի ՊՆ ներկայացուցիչները այցելեն Մոսկվա։

Армения отправила своих военных в Москву, Баку на инициативу России ответил отказом
Армения направила своих военных в Москву для встречи с представителями Минобороны Азербайджана по обсуждению верификационных механизмом контроля за прекращением огня в зоне карабахского конфликта, заявила «Интерфаксу» пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян.
«Ереван позитивно отреагировал на инициативу РФ и отправил в Москву представителей Минобороны для встречи с азербайджанской стороной, чтобы согласовать механизм контроля за прекращением огня в Нагорном Карабахе. Но, по нашим данным, Баку не направил своих представителей на эту встречу. Это означает, что Баку, по сути, отказывается от соглашения, достигнутого в Москве, и отвечает отказом на инициативу России», - сказала Геворкян.
По словам Геворкян, в Ереване предполагают, что Турция не разрешает представителям ВС Азербайджана посетить Москву.