Լավրովը հորդորել է վերջ տալ իրավիճակի սրմանը Ղարաբաղի շուրջ
Անհրաժեշտ է վերջ տալ առճակատման հռետորաբանությանը և ռազմական գործողություններին Լեռնային Ղարաբաղում, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
Լավրովը նշել է, որ ԵԽ քարտուղարության իր գործընկերներին տեղեկացրել է, թե ինչպես է Ռուսաստանը տեսնում իրավիճակը Ղարաբաղում և ինչ քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ:
«Համոզված ենք, որ այժմ ամենակարևորը, ինչը մեծ ջանքեր չի պահանջում, անհապաղ դադարեցնելն է հակամարտության հռետորաբանության սրումը ինչպես կողմերի, այնպես էլ՝ միջազգային պատասխանատու խաղացողների միջոցով: Սա ոչ մի մեծ ջանք չի պահանջում: Հաջորդ բացարձակ անհրաժեշտ քայլը, որը պետք է ձեռնարկվի առճակատման հռետորաբանության ավարտին զուգահեռ, դադարեցնել ռազմական գործողությունները և քաղաքացիական թիրախների դեմ հարվածները», - ընդգծել է նախարարը:

Лавров призвал перестать нагнетать ситуацию вокруг Карабаха
Необходимо прекратить нагнетать конфронтационную риторику и остановить боевые действия в Нагорном Карабахе, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с генсеком Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
Лавров отметил, что проинформировал коллег из секретариата Совета Европы о том, как Россия видит ситуацию в Карабахе и какие шаги предпринимает в этом направлении.
«Убеждены, что сейчас самое главное, и, наверное, это не требует больших усилий – немедленно прекратить нагнетать конфронтационную риторику как между сторонами, так и по линии ответственных международных игроков. Это не требует каких-то больших усилий. Следующий абсолютно необходимый шаг, и его нужно предпринимать одновременно с прекращением конфронтационной риторики – это остановка боевых действий, прекращение ударов по гражданским объектам», - подчеркнул министр.