Լավրովը հորդորել է վերջ տալ իրավիճակի սրմանը Ղարաբաղի շուրջ
Անհրաժեշտ է վերջ տալ առճակատման հռետորաբանությանը և ռազմական գործողություններին Լեռնային Ղարաբաղում, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում:
Լավրովը նշել է, որ ԵԽ քարտուղարության իր գործընկերներին տեղեկացրել է, թե ինչպես է Ռուսաստանը տեսնում իրավիճակը Ղարաբաղում և ինչ քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ:
«Համոզված ենք, որ այժմ ամենակարևորը, ինչը մեծ ջանքեր չի պահանջում, անհապաղ դադարեցնելն է հակամարտության հռետորաբանության սրումը ինչպես կողմերի, այնպես էլ՝ միջազգային պատասխանատու խաղացողների միջոցով: Սա ոչ մի մեծ ջանք չի պահանջում: Հաջորդ բացարձակ անհրաժեշտ քայլը, որը պետք է ձեռնարկվի առճակատման հռետորաբանության ավարտին զուգահեռ, դադարեցնել ռազմական գործողությունները և քաղաքացիական թիրախների դեմ հարվածները», - ընդգծել է նախարարը:

Russia’s FM calls for stopping bellicose rhetoric and cessation of hostilities in Nagorno Karabakh
There is a need to end the bellicose rhetoric and hostilities in Nagorno Karabakh, Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov said at a press conference with Council of Europe Secretary General Marija Pejcinovic Buric.
He said that he presented Russia’s vision of the situation in Karabakh to partners from the Council of Europe and what steps his country takes in that direction.
“We are convinced that the most significant here, which though, does not demand big efforts, is to immediately stop escalating the rhetoric by both the conflicting parties and other responsible international players. It does not demand big efforts. The next absolute important step is cessation of hostilities and strikes against civilian targets in parallel with the ending of war rhetoric,” the minister said.