Ստեփանակերտից ոչ հեռու հայտնաբերվել է Ադրբեջանի կողմից արձակված կասետային հրթիռ՝ 260-ից ավելի պայթած ու չպայթած բեկորային ռումբերով. Արցախի ԱԻԾ
20/10/2020 16:36
Ադրբեջանն Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ արգելված զենք է կիրառում: Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ոչ հեռու հայտնաբերվել է Ադրբեջանի կողմից արձակված կասետային հրթիռ՝ 260-ից ավելի պայթած ու չպայթած բեկորային ռումբերով, որը միջազգային բոլոր կոնվենցիաների դրույթներով՝ արգելված է կիրառել խաղաղ բնակչության վրա: Այս մասին ասված է Արցախի արտակարգ իրավիճակներ պետակա ծառայության տարածած հաղորագրության տեքստում:
«Տարածքը, որտեղ հայտնաբերվել է հրթիռը, տնտեսական նշանակություն ունի: Այստեղ մարդիկ անասնապահությամբ, այգեգործությամբ ու մեղվաբուծությամբ են զբաղվում: Մոտակայքում ռազմական որևէ օբյեկտ չկա:
Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության Փրկարար ուժերի վարչության սակրավորական խմբերը արոտավայրում ու հարակից անտառներում հայտնաբերված զինամթերքը հետագայում կոչնչացնեն:
Այս օրերին Արցախում գտնվող հայկական ու արտասահմանյան լրատվամիջոցները նկարահանել և լուսաբանել են սակրավորների աշխատանքը:
ԱԻ պետական ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է մեր հայրենակիցներին.
Տան բակերում, այգիներում, թեկուզ անտառներում ռումբ, կամ այլ պայթուցիկ նյութեր հայտնաբերելու դեպքում, խնդրում ենք անհապաղ զանգահարել 911,112,101 շուրջօրյա գործող հեռախոսահամարներին», - նշված է հայտարարության տեքստում:

Недалеко от Степанакерта обнаружены свыше 260 взорвавшихся и невзорвавшихся кумулятивно-осколочных бомб
20/10/2020 17:37
Азербайджан применяет против мирного населения Арцаха запрещенное оружие. Недалеко от столицы Арцаха Степанакерта обнаружена выпущенная Азербайджаном кассетная бомба – с более чем 260 взорвавшимися и невзорвавшимися кумулятивно-осколочными бомбами, применение которой против гражданского населения запрещается всеми международными конвенциями. Об этом говорится в сообщении, распространенном Государственной службой по чрезвычайным ситуациям Арцаха.
Территория, на которой обнаружена бомба, является землей хозяйственногоо назначения. Здесь люди занимаются животноводством, садоводством и разведением пчел. Поблизости нет никакого военного объекта.
Группы саперов Государственной службой по чрезвычайным ситуациям в дальнейшем обезвредят обнаруженные боеприпасы на пастбище и в окрестных лесах.
Работающие в эти дни в Арцахе представители армянских и зарубежных средств массовой информации провели на месте съемки и осветили этот процесс.
Государственная служба по чрезвычайным ситуациям вновь предупреждает соотечественников в случае обнаружения взрывчатых веществ немедленно звонить по круглосуточным контактным номерам  911,112,101.