Պոմպեոն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ղարաբաղյան կարգավորման կարևորությունը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ուրբաթ Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Զոհրաբ Մնացականյանի հետ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումների ժամանակ ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ղարաբաղյան կարգավորման կարևորությունը, ինչպես նաև կոչ է արել դադարեցնել բռնությունները և պաշտպանել քաղաքացիական անձանց: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ երկու դիվանագետների հետ նրա հանդիպումներն անցկացվել են առանձին: «Պետքարտուղար Պոմպեոն ընդգծել է բռնությունը դադարեցնելու և խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու անհրաժեշտությունը: Պետքարտուղարը նաև ընդգծել է, որ կողմերը պետք է առարկայական բանակցություններ սկսեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությամբ՝ հակամարտությունը կարգավորելու համար ելնելով Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված սկզբունքներից. ուժի չկիրառում և ուժի կիրառման սպառնալիքից հրաժարում, տարածքային ամբողջականություն, ինչպես նաև հավասար իրավունքներ և ժողովուրդների ինքնորոշում», - ընդգծում է ամերիկյան արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցություններն ընթանում են 1992 թվականից՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում երեք համանախագահների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի գլխավորությամբ: Հոկտեմբերի 1-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը, Դոնալդ Թրամփը և Էմանուել Մակրոնը, որպես խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարներ, հայտարարություն են ընդունել Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Նրանք ընդգծել են, որ ամենախիստ կերպով դատապարտում են հակամարտության գոտու շփման գծում տեղի ունեցող բռնության սրումը: Պուտինը, Թրամփը և Մակրոնը կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները:

Помпео подчеркнул важность карабахского урегулирования в рамках Минской группы ОБСЕ
Госсекретарь США Майкл Помпео в пятницу на встречах с главами МИД Азербайджана и Армении Джейхуном Байрамовым и Зограбом Мнацаканяном в Вашингтоне подчеркнул важность карабахского урегулирования в рамках Минской группы ОБСЕ, а также призвал прекратить насилие и защитить гражданских лиц. Об этом говорится в распространенном заявлении пресс-службы Госдепартамента США.
Отмечается, что его встречи с двумя дипломатами прошли раздельно. «Госсекретарь Помпео подчеркнул необходимость прекратить насилие и защитить гражданских лиц. Госсекретарь также подчеркнул важность того, чтобы стороны начали переговоры по существу при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, чтобы разрешить конфликт, основываясь на принципах, зафиксированных в Хельсинском заключительном акте: неприменение силы и отказ от угрозы силы, территориальная целостность, а также равные права и самоопределение народов», - подчеркивает американское внешнеполитическое ведомство.
Переговоры по мирному урегулированию нагорнокарабахского конфликта идут в рамках Минской группы ОБСЕ во главе с тройкой сопредседателей - Россией, США и Францией - с 1992 года. 1 октября президенты России, США и Франции Владимир Путин, Дональд Трамп и Эмманюэль Макрон как лидеры стран - сопредседателей группы приняли заявление по ситуации в Нагорном Карабахе. Они подчеркнули, что самым решительным образом осуждают эскалацию насилия, имеющую место на линии соприкосновения в зоне конфликта. Путин, Трамп и Макрон призвали к немедленному прекращению боевых действий.