Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը զարմանք է առաջացնում, քանի որ Հայաստանը միշտ և ներկայում էլ հավատարիմ է ԼՂ կարգավորման հիմնական սկզբունքներին. Մանե Գևորգյան
Երևանը հաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման պատրաստակամությունը՝ փոխզիջման հիման վրա, «Интерфакс» գործակալությանն ասել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը:
«ՀՀ վարչապետը բազմիցս հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման պատրաստակամության և անհրաժեշտության մասին`փոխզիջման հիման վրա և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում», - «Интерфакс»-ի հետ զրույցում այսօր ասել է Գևորգյանը:
Նրա խոսքով, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ «Интерфакс»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ հենց Ադրբեջանն է հրաժարվում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից՝ դրսևորելով մաքսիմալիստական մոտեցում:
«ՀՀ վարչապետն ասել է՝ երբ Հայաստանը հայտարարում է, որ այս կամ այն փոխզիջումն իր համար ընդունելի է, որը, թվում էր, մինչ այդ ընդունելի էր նաև Ադրբեջանի համար, այդ կոմպրոմիսը նրա համար շատ արագ դառնում է անընդունելի: Նա ասել է, որ այն պահին, երբ Հայաստանը հայտնում է փոխզիջման պատրաստակամություն, Ադրբեջանը պահանջում է ավելին», - ասել է նա։
«Այնպես, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունն այն մասին, թե Հայաստանը պետք է հայտարարի, որ հավատարիմ է կարգավորման հիմնական սկզբունքներին՝ մշակված ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի կողմից, առաջացնում է զարմանք, քանի որ Հայաստանը միշտ և ներկայում էլ հավատարիմ է այդ սկզբունքներին», - ընդգծեց Մանե Գևորգյանը:
Այսօր Ադրբեջանի նախագահը Fox News-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Բաքուն պատրաստ է հրադադարի պայմանով, եթե Հայաստանը հայտարարի ԼՂ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի կողմից մշակած կարգավորման հիմնական սկզբունքներին իր հավատարմության մասին։

Yerevan confirms readiness for peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict based on mutual concessions, Armenia’s PM’s spokesperson Mane Gevorgyan told Interfax news agency.
“Armenia’s Prime Minister has many times stated about readiness and need for peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict on the basis of mutual concessions in the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship,” Gevorgyan told Interfax.
She said that in his interview to Interfax, Armenia’s PM Nikol Pashinyan stated that Azerbaijan refutes achieved agreements displaying maximalist approach.
“Armenia’s PM said [in the interview] when Armenia says this or that concession is acceptable, which seemed to be acceptable for Azerbaijan too till that, this compromise very quickly becomes unacceptable for him [Aliyev]. He stressed that at the very moment when Armenia states readiness for mutual concessions, Azerbaijan demands more,” she said.
“Thus, the statement of Azerbaijan’s president that Armenia must state about being committed to the fundamental principles of settlement worked out by the USA, Russia and France is surprising as Armenia has always been and now too is committed to these principles,” Mane Gevorgyan stressed.
Earlier today, speaking to Fox News Azerbaijan’s president stated that Baku is ready for ceasefire with the condition that Armenia states about being committed to the basic principles of Karabakh conflict settlement worked out by Russia, the USA and France.