Ավստրիայի կանցլերը դատապարտել է Էրդողանի վիրավորանքը Մակրոնի հասցեին
Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի կողմից ֆրանսիացի իր գործընկեր Էմանուել Մակրոնին ուղղված վիրավորանքը որակել է որպես Եվրամիությունից Անկարայի հեռանալու վկայություն:
Ավելի վաղ Մակրոնը մեծ ելույթ էր ունեցել Ֆրանսիայում անջատողականության դեմ պայքարի վերաբերյալ: Նա նաև արտահայտել էր Ֆրանսիայի մահմեդականների խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպության ստեղծման անհրաժեշտության գաղափարը, որը կօգնի երկրում «լուսավոր իսլամ» կառուցել: Էրդողանը պատասխանել էր՝ ասելով, որ «լուսավոր իսլամի» գաղափարն առաջ քաշած ֆրանսիացի իր գործընկերոջը պետք է «բուժել հոգեկան վիճակը»: Ավելի ուշ Ֆրանսիան հետ էր կանչել իր դեսպանին Թուրքիայից:
«Ես դատապարտում եմ նախագահ Էրդողանի վիրավորանքները նախագահ Էմանուել Մակրոնի հասցեին: Դա կրկին ցույց է տալիս, որ Թուրքիան ավելի ու ավելի է հեռանում ԵՄ-ից։ Ամբողջական աջակցություն և համերաշխություն ենք հայտնում Ֆրանսիային», - Twitter-ում գրել է Ավստրիայի կանցլերը:

Канцлер Австрии осудил оскорбление Эрдоганом Макрона
Канцлер Австрии Себастьян Курц назвал оскорбление президентом Турции Тайипом Эрдоганом своего французского коллеги Эммануэля Макрона свидетельством отдаления Анкары от Евросоюза.
Ранее Макрон выступил с большой речью на тему борьбы с сепаратизмом во Франции. Он также высказал идею о необходимости создать вместе с Советом мусульман Франции организацию, которая позволит построить «просвещенный ислам» в стране. Эрдоган в ответ на это заявил, что его французскому коллеге, выдвинувшему идею «просвещенного ислама», нужно «лечить свою психику». Франция позднее отозвала своего посла из Турции.
«Я осуждаю оскорбления президента Эрдогана в адрес президента Эммануэля Макрона. Они вновь показывают, что Турция все дальше отдаляется от ЕС и наших общих миров. Полная поддержка и солидарность с Францией», – написал канцлер Австрии в Twitter.